banner417
banner425
29 Aralık 2014 Pazartesi 09:56
56 Okunma
Adana’da Geleneksel Türk Okçuluğu Semineri
banner416
Adana Gençlik Spor Doğa ve İzcilik Kulübü Başkanlığı geleneksel Türk okçuluğunu yaşatmak ve sevdirmek için klasik okçuluktan farklı olarak ‘Geleneksel Türk Okçuluğu Semineri’ düzenlendi.

Kulüp Başkanı Ayhan Binboğa açıklamasında geleneksel okçuluğun hem dinimizde hem de Türk dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "En büyük Türk boyu olan Oğuzların, daha destani devirlerden itibaren ‘Boz ok’ ve ‘Üç ok’ olmak üzere iki büyük kola ayrıldığını görmekteyiz. Boy-kabile manasına gelen bu ok, yalnız silah değil, aynı zamanda bir sembol olarak bir değer ifade etmektedir. Selçuklularda da ok ve yay, hem adaleti, hem de hakimiyeti (hükümdarlığı) temsil eden bir semboldür. Tuğrul Bey’den itibaren Selçuklu hükümdarları iç ve dış yazışmalarda bu işareti kullanmışlardır" dedi.

Geleneksel okçuluğu müsabakalardan daha çok izcilik çalışmaları ile çocuk ve gençlere bir disiplin, terbiye, adap anlayışını yerleştirmek olduğunu söyleyen Binboğa, "Ecdad abdestsiz oku eline bile almazmış" diyerek önemini anlattı.

Geleneksel Türk Okçuluğu takımını kurduklarını 2015 yılında İstanbul Okçular Tekkesindeki atışlara katılacaklarını belirten Binboğa, Adana için güzel çalışmalara sosyal sorumluluk projelerine devam edeceklerini bildirdi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426