banner417
banner425
18 Ekim 2014 Cumartesi 22:19
40 Okunma
‘medeniyetimiz Ve Medeniyetimizin Erleri’ Konferansı
banner416
Merkezi İstanbul’da bulunan Medeniyet Vakfı’na bağlı olarak kurulan Adıyaman Medeniyet Derneği, Adıyaman’da ‘Medeniyetimiz ve Medeniyetimizin Erleri’ konulu konferans düzenledi.

Halk eğitim salonunda gerçekleştirilen konferans büyük ilgi gördü. Kur’an-ı Kerim okumada dünya üçüncüsü olan Hafız İbrahim Büyük’ün Kur’an Tilavetiyle açılışı yapılan etkinliğin açılış konuşmasını Adıyaman Medeniyet Derneği Başkanı Mehmet Fatih Polat yaptı.

İhyaya, ıslaha ve inşaya dayalı İslam Medeniyeti’nin Hz. Adem’den Hz. Muhammed’in tamamlandığını belirten Mehmet Fatih Polat, “Bu medeniyet algısı veya yorumu, bir taraftan inanç bir taraftan insan ve kainat anlayışıyla yakından ilgilidir. Medeniyetimiz kimliğimizin yansımasıdır. Medeniyetimizin adresi de bizim kimliğimizdir. Kimliğimiz neyi, nasıl algılamak durumunda ise medeniyetimiz de onu algılamak durumundadır. Medeniyet tasavvurumuzda bütün insanlığın mutluluğu ve emniyeti vardır. Bizim medeniyetimiz yaratılmış her şeye değer verir” dedi.

Polat, konuşmasının sonunda derneğin kuruluş amacı ve yaptıkları faaliyetlerden bahsetti. Polat’ın konuşmasının ardından Beşir Eryarsoy, ‘Medeniyetimiz ve Medeniyetimizin Erleri’ adlı konferansı verdi. Eryarsoy, medeniyet ve medeniyet erlerinin özellik ve nitelikleri hakkında bilgi vererek, konferansta şunları söyledi:

“Medeniyetin yeniden insanlık hizmetine sunulması, medeniyet kimliğinin yeniden ihya edilmesi işinde, vazife yapacak, çalışacak, gayret edecek değerli kardeşlerimizin nitelikleri ile alakalı bir iki husus paylaşmak kanaatindeyim. Medeniyet kelimesi, şehir anlamanda, Medine’den gelir. Şehrin veya medeni hayatın zıttı bedeviliktir. Zamanla ‘medeniyet’ kelimesi belli bir hayat görüşünü belli kurumlar ile kendisini ifadelendirilmesi ve kendisini geleceğe taşıması şeklinde anlaşılır. İslam medeniyetini diğer medeniyetlerden ayıran birinci temel fark, temel esasları unsurlarıyla ilahi menşeili olmasıdır. Bunun dışındaki bütün medeniyetlerin hiçbirisi hakiki manada kainatın Rabbi Cenab-ı Allah’dan gelen, şekillenmiş medeniyetler değildir.”

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426