banner417
banner425
10 Aralık 2014 Çarşamba 16:23
57 Okunma
Belediyeden İşletmelere Günebakan Sertifikası
banner416
Aksaray Belediyesi halkın daha güvenilir ortamlarda gıda tüketmesi ve alışveriş yapması için Aksaray’da bir ilk olarak Günebakan Projesi’ni hayata geçirdi.

Geçtiğimiz aylarda Meydan’da ve alışveriş merkezlerinde standlar açılarak vatandaşlara ve esnaflara tanıtılan Günebakan Projesi’nin amacı, gıda imalatı yapan veya gıda ürünleri satan işletmelerin daha güvenilir olduğunu göstermek.

Projede, işletmelerin hem hijyen ve kalite standardını yakalamasını hem de halkın daha güvenilir gıda tüketmesini amaçladıklarını belirten Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, proje kapsamında geçtiğimiz günlerde ilk sertifikanın Has Döner’e verildiğini söyledi. İkinci sertifikanın da Aksaray Belediyesi Emekliler Dinlenme Evi ve Çay Bahçesi’ne verildiğini söyleyen Başkan Yazgı, “Belediyemizin başlattığı bir proje olan Günebakan projemizin sizlerin de bildiği gibi seçim beyannamemizde de ifade ettiğimiz bir çalışmamızdır. Buradaki amacımız hijyen kuralları ve standardını en yüksek derecede sağlayan kuruluşlarımıza sertifikalarını vererek halkımızın güvenilir gıda tüketimi yapabilmelerini sağlamaktır. Bizler işletmelere Günebakan Sertifikası vermeden önce 20 madde üzerinde duruyoruz. Şu anda belediye olarak bizim çalıştırdığımız bu işletme, standartlar bakımından üzerinde durduğumuz maddelerin yaklaşık 18 tanesini tamamlayarak 100 üzerinden 90 puan almak sureti ile bu sertifikayı almaya hak kazanmıştır. Belediyemizin verdiği bu sertifika ile halkımız ve şehir dışından ilimize gelen misafirler, gönül rahatlığıyla yiyip içecekler. Bu vesile ile sertifikamızın Aksaray’daki diğer işletmecilerimize de örnek olmasını temenni ediyorum. Şu anda müracaatları alıyoruz. Müracaat edip de sertifikalarını bekleyen 10 civarında işletmecimiz var onları da ilgili birimdeki arkadaşlarımız değerlendirme yapmaktadırlar; uygun olanlara sertifikaları verilecek. Günebakan sertifikası almak isteyenler ilk olarak Belediye Zabıta Müdürlüğü’ne müracaatta bulunacak. İşletme sahipleri, belediyenin kendileri için belirlediği kalite ve hijyen kurallarını kendi işletmelerinde uygulayıp denetime hazır olduğunu beyan edecek. Belediye bünyesinde kurulan uzman denetleme ekibi; işletmeyi, 100 puan üzerinden değerlendirmeye alacak. 80 puan ve üzeri alanlar, sertifika almaya hak kazanacak. 80 veya daha altında puan alan işletmelere eksiklikleri bildirilerek belirli bir süre tanınacak ve bu süre içinde eksikliklerini tamamlayıp 80 ve üzeri puan alanlara sertifikaları teslim edilecek. Ayrıca Günebakan sertifikası verilen işletmeler, her altı ayda bir belediyenin denetleme kurulu üyelerince tekrar denetime tabi tutularak işletmenin temizlik ve hijyen konularında daha duyarlı olması sağlanacak. Bizler, Aksaray’ı marka şehir yapmak istiyoruz. Nitekim marka şehir yaparken de buradaki işletmelerin kaliteli, güvenli ve hijyenik olmasını öngörüyoruz” dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426