banner417
banner425
20 Kasım 2014 Perşembe 10:39
33 Okunma
Baka Kalkınma Kurulu Isparta’da Toplandı
banner416
Antalya, Burdur ve Isparta’yı içeren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Kalkınma Kurulu 2014’ün ikinci toplantısını Isparta’da gerçekleştirdi.

Bölgesel gelişme hedefine yönelik olarak, bölgedeki tüm kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğini geliştirmek ve ajansı yönlendirmek üzere oluşturulan BAKA Kalkınma Kurulu Antalya Sanayi ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu’nun başkanlığında toplandı.

Antalya’dan 50, Isparta’dan 26 ve Burdur’dan 24 olmak üzere toplam 100 üyeden oluşan Kalkınma Kurulu’nun üyelerinin tamamına yakınının katıldığı toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Toplantıda, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu’nun başkanlığındaki Kalkınma Kurulu üyelerine BAKA’nın mali ve doğrudan faaliyet destek programları, bölgeye kazandırılan yatırımlar ve istihdam konularında bilgi verildi.

Kalkınma Kurulu’nun Isparta’da Barida Hotels Toplantı Salonu’ndaki 2014’ün son toplantısında BAKA Proje Yönetim Birim Başkanı Sinan Mesuter, kurul üyelerine Ajans destekleri hakkında bilgilendirme sunumu yaptı. Mesuter, yeni mali destek programının yenilikçi teknolojiler, alternatif turizmin geliştirilmesi, yenilenebilir teknoloji alt başlıklarından oluşmasının planlandığını belirtti.

BAKA Stratejik Yönetim ve Koordinasyon Birim Başkanı Lokman Pehlivan’ın grup çalışmalarının nasıl yönetileceğine ilişkin sunumunun ardından 5 başlık altında oluşturulan Tarım, Sanayi, Turizm, İşgücü Analizi ve Sosyal Projeler grupları çalışmalarına başladı.

Kalkınma Kurulu’na BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, verilen desteklerden faydalanmış kurumların ürettiği değerler, istihdam, gelir gibi konularda bilgi verdi. BAKA’nın 4,5 yıllık faaliyetleriyle 250 kadar firmaya 70 milyon TL’lik mali destek vermesiyle yapılan yatırımın 200 milyonun üzerinde olduğunu belirten Tuncay Engin, sözlerine şöyle devam etti:

“Toplam sağlanan istihdam 2 bin 200 civarında. Ajansın diğer bir yönü yatırımcı çekmek. Bu çalışmalarımızda ise 325 milyon TL’lik yatırım çektik. Ajans sadece finansal fonlama olarak görmek yerine paydaşlarla sürekli çalışan yatırım artırmak, sektörün ve yatırımların önünü açan bir kurum olarak görülmektedir. Isparta ve Burdur sınırında yeni bir OSB yapılması sürecinde çalışıyoruz. Isparta OSB doldu, sadece 100 milyon TL’lik yatırımın birinin alınmasına destek olduk, genişletilmesine ilişkin 12 kurumdan alınan izinlerin hepsini biz yürüttük.”

BAKA’nın başarılı çalışmaları için kutlayıp teşekkür eden Kalkınma Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, bir önceki toplantıda kurulun daha etkin olması amacıyla karar verilen çalışma grupları oluşturulması kararı verildiğini hatırlattı. Eroğlu, “Antalya, Isparta ve Burdur’un ciddi bir kalkınma ivmesi kazanmasını istiyorsak çalışmalara etkin bir katılımın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle Kalkınma Kurulu olarak oluşturduğumuz çalışma gruplarına etkin bir şekilde katılım ve katkı sağlamamız gerekiyor. Sizlerden ricam oluşturduğumuz 5 farklı çalışma grubu içerisinde yer aldığınız grupta bölgesel kalkınmayı sağlamak adına ayrıntılı öneriler ve katkılar sunmanızdır” dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426