banner417
banner425
30 Ekim 2014 Perşembe 16:04
13 Okunma
Hrant Dink Davasında Sanıklar Örgüt Suçundan Yargılanacak
banner416
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uydu. Sanıkları ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’ suçundan yargılamaya başlayan mahkeme, Ogün Samast’ın çocuk mahkemesinde yargılandığı davanın ana davayla birleştirilmesine karar verdi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın Yargıtay’ın bozma kararından sonra görülmesine devam edildi. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar ve Dink Ailesi katılmadı. Duruşmada sanık avukatları ve Dink ailesinin avukatları hazır bulundu.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davaya bakan mahkemenin ‘örgüt yok’ kararını bozarak, sanıkların terör örgütünden değil suç örgütünden yargılanması ve cezalandırılması gerekçesiyle bozmasının ardından yapılan yargılamalarda mahkeme Yargıtay’ın bozma ilamına karşın tarafların görüşünü sorumuştu.

Mahkeme, görüşü sorulamayan sanıklardan Ahmet İskender’in hakkında yakalama kararı çıkartmıştı. Bugün görülen duruşmada Ahmet İskender’in henüz yakalanamadığını tutanağa geçiren mahkeme, İskender’in yakalanmasını beklemekten vazgeçtiğini açıkladı.

Bu kararının ardından mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uyup, uymayacağını konusuna verdiği aranın ardından Yargıtay’ın bozma kararına oy birliği ile uyulmasına hükmetti.

Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de aralarında bulunduğu davanın sanıkları bu karar ile birlikte ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’ suçlamasıyla yargılanmaya başlayarak tarafların taleplerini aldı.

Duruşmada söz alan Dink ailesinin avukatları Dink cinayetinde görevi ihmal suçlamasıyla yargılanan eski Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz ve İstanbul 2 Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde örgüt suçunda yargılaması devam edilen Ogün Samast’ın yargılandığı iki dosyasının ana dava ile birleştirilmesine karar verilmesini talep etti.

Taleplerin ardından duruşmaya bir süre ara veren mahkeme Ogün Samast’ın örgüt suçundan İstanbul 2 Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı dosyanın kendi mahkemelerindeki ana dosya ile birleştirilmesine karar verdi.

Mahkeme, Trabzon’da yargılamasına devam edilen eski Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz’ün davasının ana dosya ile birleştirilmesine ilişkin taleplerini reddetti.

Mahkeme davanın sanıklarından Osman Hayal’in fotoğraflarının çekilerek olay gününe ilişkin güvenlik kameralarla birlikte TÜBİTAK’a gönderilmesine karar verdi.

TÜBİTAK’ın güvenlik kamera görüntülerini inceleyerek olay anında Ogün Samast’ın arkasından geldiği iddia edilen kişinin Hayal olup olmadığı konusunda bir rapor hazırlamasını isteyen mahkeme duruşmayı 23 Ocak 2015’e erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 17 Ocak 2012 tarihinde 19 sanık hakkındaki kararını açıklamıştı. Mahkeme sanıkların örgüt üyeliği suçlamasından beraatine karar vermişti. Sanıklardan Yasin Hayal hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 1 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme sanıklardan Erhan Tuncel’e ise Dink cinayetinden ceza vermemişti.

Tuncel’i Mc Donalds patlamasına ilişkin 10 yıl 6 ay hapis cezası çarptıran mahkeme, sanıklardan Ahmet İskender 12 yıl 10 ay, Ersin Yolcu 12 yıl ve Salih Hacısalihoğlu ise 2 ay 15 gün hapis cezası vermişti. Mahkeme aralarında Hayal’in abisi Osman Hayal’in de bulunduğu 13 sanığın ise beraatine karar vermişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi mahkemenin kararını kısmen onamış “örgüt yok” hükmünü ise yerinde görmemişti. Yargıtay sanıkların iddia edildiği gibi “terör örgütü üyeliğinden değil “suç örgütü” üyeliğinden cezalandırılması gerektiğini ifade etmişti.

Yargıtay’ın kararının ardından davanın yeniden görülmesine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanmış ve bu mahkemede 6 duruşma yapılmasının ardından dosya, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli ağır ceza mahkemelerinin, 6526 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi sonucu tümüyle kaldırılması üzerine İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426