banner417
banner425
09 Kasım 2014 Pazar 17:34
105 Okunma
Kocaeli Merkezli Paralel Operasyonunda 15 Polis Gözaltı
banner416
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekiplerince sekiz ilde emniyetteki paralel yapıya yönelik düzenlenen operasyonda 15 emniyet personeli gözaltına alındı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Kocaeli ile birlikte 8 ilde önceki sabah ‘Usulsüz dinleme operasyonu’ başlatıldı ve eski emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu evlerde arama yapıldı. İstanbul, Diyarbakır, Edirne, Sivas, Bitlis, Gümüşhane ve Ardahan’da yapılan operasyonda evlerden sadece bilgisayar kasalarına ve dosyalara el konulurken, gözaltı işlemi yapılmamıştı. Herhangi bir gözaltı işleminin yapılmadığı operasyonun ilk dalgasında Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel yaptığı yazılı açıklamada, “Görevi kötüye kullanma, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, haberleşmenin gizliliğini ihlal suçlarından Kocaeli Emniyet Müdürlüğünde görevli 5 şüphelinin evlerinde arama yapılması, ele geçirilecek bilgisayar, bilgisayar kütüklerinde, harici harddisk, CD’ler üzerinde kopyalama ve el koyma işlemi yapılması" şeklinde karar verilmesi üzerine 5 şüphelinin evinde arama yapılmıştır” dedi.

Gözaltının olmadığı ilk operasyon dalgasının ardından dün sabah saatlerinde bir operasyon daha düzenlendi. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla sabah saatlerinde Kocaeli ile birlikte 8 ilde düzenlenen operasyonda 2010-2014 yılları arasında Kocaeli’de usulsüz dinlemelerde bulundukları iddia edilen 15 kişi hakkında mülki müfettişlerin raporları doğrultusunda gözaltı işlemi yapıldı. Müdür rütbesinde kimsenin gözaltına alınmadığı kaydedilirken, gözaltına alınanların memur, komiser ve amir rütbesinde olduğu öğrenildi.

Kocaeli, İstanbul, Diyarbakır, Edirne, Sivas, Bitlis, Gümüşhane ve Ardahan illerinde gerçekleştirilen ikindi operasyon dalgasında gözaltına alınan 15 polisin emniyet müdürlüğüne getirildiği ve ifade alma işlemlerine başlandığı belirtildi. İfadeleri alınan polislerin yarın sağlık kontrollerinin ardından Kocaeli Adliyesi’ne çıkarılması planlanırken, ifade işlemlerinin uzaması halinde, polislerin adliyeye sevkinin gecikebileceği öğrenildi. Konuyla alakalı henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426