banner414
28 Aralık 2014 Pazar 17:45
49 Okunma
Tunceli’de Uludere Protestosu
Tunceli’de siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar 2011 yılında Uludere’de hayatını kaybeden 34 kişi için yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Yürüyüşte katır sırtına sembolik olarak cesetler yüklendi.

2011 yılında savaş uçaklarının bombalaması sonucu hayatını kaybeden 34 kişiyi anmak için Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kalabalık kitle, buradan meşalelerle Seyit Rıza Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşün önünde Uludere’deki olayın ardından cesetlerin katırlarla taşınmasını sembolize etmek için bir katırın sırtına sembolik olarak cesetler yüklendi. Seyit Rıza Meydanı’nda 34 kişi için saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, “Dersim 1938’den bu yana Maraş’ta, Sivas’ta; Roboski’de yaşananlarla Cizre’de yaşananlar aynıdır. Bunları her platformda dile getirmeye her alanda bunlarla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Uludere’de yaşananları sıradan bir yanlış olarak ifade etmenin gaflet ve ihanet olduğunu dile getiren Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanı Ergin Doğru ise, “Roboski’de katledilenler Kürt oldukları için katledildiler. Bu ayıp sürdükçe biz de alanlarda, meydanlarda bununla mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Uludere’deki bombardımanda hayatını kaybeden Sait Öncü’nün kardeşi Medine Öncü’nün de konuşma yapmasının ardından kitle sessizce dağıldı.

Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64