banner417
banner425
04 Kasım 2014 Salı 09:13
46 Okunma
Çine’nin Karya Irkı Koyunu Tescillendi
banner416
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) öncüllüğünde Türkiye’de saha koşullarında yürütülen ilk hayvan ıslahı programı model olarak kullanılmaya başlandı.

ADÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Karaca, yaptığı açıklamada, Adnan Menderes Üniversitesi Grup Koyun Yetiştirme Programı (ADÜ-GKYP) 1994 yılında başlanan çalışmalar sonucunda yetiştirici katılımı sağlanarak hayata geçirilen bir ıslah program olduğunu ifade etti.

Karaca, “Adnan Menderes Üniversitesi Grup Koyun Yetiştirme Programı (ADÜ-GKYP) 1994 yılında başlanan çalışmalar sonucunda yetiştirici katılımı sağlanarak hayata geçirilen bir ıslah programıdır. Bu program Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) için bir model oluşturmuştur. TAGEM destekli Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı projesi tüm illerde hayata geçirilmiştir. Oluşum sürecinin 20. yılında olan ADÜ-GKYP bünyesinde çalışmalar her geçen gün daha da geliştirilerek sürdürülmektedir. Bu kapsamda üzerinde çalışılan ve ülkemizde yetiştirilen diğer yerli ırklara göre daha üstün bir performansa sahip olan Karya ırkı 2013 yılında Tarım Bakanlığı Üniversitemizce yapılan başvuru sonucunda Irk Tescil Komisyonu tarafından milli ırk olarak tescil edilerek böylesine önemli bir ırk ülkemiz ve yöremize kazandırılmıştır. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından desteklenen projelerde hem ilimiz yetiştiricilerine önemli bir maddi destek sağlanmış hem de ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler için istihdam olanağı yakalanmıştır” dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426