banner417
banner425
14 Kasım 2014 Cuma 13:53
9 Okunma
Kontrol Altında Tutulan Diyabet Yaşam Süresini Uzatıyor
banner416
Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, kontrol altında tutulan diyabetin ortalama yaşam süresi ve kalitesine olumlu yönde katkı yaptığını belirtti.

Her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde diyabet konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıldığına işaret eden Dr. Şenol Okur, “Halk arasında Şeker Hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus, bulaşıcı olmayan hastalıkların salgını olarak görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye´de yaklaşık 2,5 milyon, dünyada 150 milyon diyabetli nüfus bulunduğu, böyle giderse 2025 yılında bu rakamların 2´ye katlayacağı tahmin edilmektedir. Avrupa´da körlük nedenleri arasında 1. sırada yer almaktadır. Koroner kalp hastalığından ölümlerin yüzde 5´inin, bacak ampütasyonlarının yüzde 50´sinin nedeni, böbrek hastalığının en önemli sebebi yine şeker hastalığıdır. Ancak şu gerçeği göz ardı etmemek gerekmektedir. Kontrol altında tutulan diyabet, ortalama yaşam süresini uzatmakta ve yaşam kalitesini artırmaktadır” dedi.

Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşit diyabet bulunduğuna değinen Dr. Okur, “Tip 1’de pankreas harabiyetine bağlı olarak gelişen mutlak insulin eksikliği vardır, gerçek nedeni bilinmemektedir. Tip 1 diyabet, genetik yatkınlığı olan kişilerde genellikle viral enfeksiyonlar, stres veya travma gibi bir olay sonrasında tetiklenmektedir. Bu hastalarda günlük enjeksiyonlarla insülin eksikliğinin telafi edilmesi gereklidir. Tip 2 diyabet genetik zeminde genellikle obezite ve fiziksel aktivite eksikliğine bağlı olarak görülmekte olup tüm dünyada tanı konulan diyabet vakalarının yüzde 90’dan fazlasını tip 2 diyabet oluşturmaktadır. Hastalığın temelinde genetik olarak yatkın kişilerde yaşam tarzı ile tetiklenen insulin direnci ve zamanla insulin salgısında azalma söz konusudur. Tip 2 diyabet genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar ve yaşlanma ile sıklığı artar” diye konuştu

DİYABETİN TEDAVİSİ NEDİR?

Diyabetin tedavi hakkında da bilgiler veren Dr. Okur, şu uyarılarda bulundu: “Diyabet tedavisi; ilaç tedavisi, tıbbi beslenme tedavisi ve egzersizden oluşmaktadır. Tip 2 diyabetlinin tedavisinde olumlu yönde uygulanacak yaşam tarzı değişikliğinin yerini tutacak hiçbir ilaç yoktur. Yaşam tarzı değişikliğinin iki bileşeni olan beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve yeterli fiziksel aktivite bu bireylerde uygulanacak ilk adımdır. Yeterli gelmediği durumlarda hekim kontrolünde oral anti diyabetik ilaçlar ya da insülin takviyesi yapılabilir”

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426