Kuşadası’nda Bir Caretta Caretta Ölüsü Daha Bulundu

Son dönemde caretta caretta yuvalarıyla dikkat çeken Kuşadası’nın Kadı Kalesi Mahallesi Nazilli Sitesi önünde, bir Caretta caretta ölüsü daha bulundu.Yapılan incelemede, caretta carettanın üzerinde ve ağız içinde yapılan kontrollerde...

Kuşadası’nda Bir Caretta Caretta Ölüsü Daha Bulundu

Son dönemde caretta caretta yuvalarıyla dikkat çeken Kuşadası’nın Kadı Kalesi Mahallesi Nazilli Sitesi önünde, bir Caretta caretta ölüsü daha bulundu.

Yapılan incelemede, caretta carettanın üzerinde ve ağız içinde yapılan kontrollerde herhangi bir darp, kesi ya da olta ve benzeri ize rastlanılmadı. Çevre sakinlerinin vermiş olduğu bilgilere göre site açıklarında birçok gırgırın ışıklarla avlandığı ileri sürüldü. Uzmanlar, caretta carettanın muhtemelen körfezde yoğun bir şekilde bulunan gırgırların ağına takılıp boğularak yaşamını yitirdiğini söyledi. Kuşadası sahillerinde hem Caretta caretta cinsi hem de Chelonia mydas cinsi deniz kaplumbağalarının yoğun bir şekilde dolaşması ve 3 yıldan bu yana da carettaların yuva yaparak yumurta bırakması, aynı zamanda Akdeniz Foklarının kıyılarımızda barınması ve üremesi bölgemizdeki deniz ekosisteminin ne kadar zengin olduğunu da ortaya koyuyor. Çevreciler, Nesilleri tehlike altındaki bu önemli canlıların yaşam alanı olan denizlerin kirletilmemesine gayret gösterilmesi isteyerek, hassas deniz canlılarının bazen yaralanmasına bazen de yaşamlarının kaybedilmesine neden olan ağ ve paragat kazalarına çok dikkat edilmesi gerektiği vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.