banner417
banner425
11 Kasım 2014 Salı 09:19
36 Okunma
Müzeyyen Nine Stant Açamadı Ama Ürünlerini Tanıtmayı Başardı
banner416
Aydın’da bu yıl 3.’sü düzenlenen Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nda Aydın’ın yanı sıra ülkenin değişik illerinden gelen yaklaşık 250 kurum ve kuruluş stant yeri alıp tanıtım yaparken Milaslı Müzeyyen Nine farklı bir yöntem ile kendini ve el emeği göz nuru el işlerini tanıtmayı başardı.

Milas Çomakdağ Kızılağaç Mahallesinde yaşayan ve yöresel el işlemeleri ile bez bebek yaparak ekmeğini kazanmaya çalışan 65 yaşındaki Müzeyyen Sarıçay, parası olmadığı için stant yeri kiralayıp fuar alanında yapamadığı tanıtımı fuarın giriş kapısında tezgah açarak yaptığını belirtti. Gençlik yıllarında Bodrum, Milas ve çevresinde gündelik işlerde çalıştığını 6 yıl önce ayaklarından rahatsızlanıp ameliyat olunca ağır işlerde çalışamaz hale geldiğini belirten Müzeyyen Sarıçay, “Gündelik işlerde çalışamaz duruma düşünce köyümüzde açılan kurslara katılan genç kızlardan bu işi öğrendim. Artık ayaklarım sağlam olmadığı için oturduğum yerden çalışmak zorundaydım. Kimseye muhtaç olmadan ekmeğimi kazanmak için 60 yaşından sonra edindiğim mesleğimi tanıtmak ve para kazanmak için fuardan bir gün önce köyümden yola çıktım. Gece Söke’deki akrabamın yanında kaldım. Sabah da yolcu arabaları ile fuar alanına ulaştım. Para verecek durumum olmadığı için içeride stant açıp tanıtım ve satış yapamadığımdan dışarıda tezgah açıp hem tanıtım hem de satış yapmaya çalışıyorum” dedi.

Yöresel kıyafetleri, parlak fikirleri ve birbirinden güzel el emeği göz nuru eserleri ile herkesin dikkatini çekmeye başaran Müzeyyen Sarıçay isimli nine, fuardan en çok faydalananlardan biri oldu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426