banner417
banner425
24 Ekim 2014 Cuma 13:15
26 Okunma
20 Yıl Sonraki Amasra Tanıtıldı
banner416
Amasra Belediyesi özel bir şirkete Amasra’nın önümüzdeki 20 yılını planlayan çalışmalar kamuoyuna ile paylaşıldı.

Amasra’nın gelecek 20 yılına şekil vermeyi planlayan çalışmadaki eksiklikler tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile tarihi kentler birliğinin destekleri ile belirli periyotlar da hayata geçirilecek. Amasra Belediyesi Meclis Salonunda yapılan sunumda Amasra Kalesi’nde bulunan evlerin yıkılmadan nasıl tarihle uyum sağlayabileceğini hesaplayan uzmanların Amasra Kalesi, Amasra Çekiciler Çarşısı, Kültür Parkı, liman yolu üzerinde bulunan restoranlar ve kafeler ile eski belediye çöp toplama alanı için yaptıkları çalışmalar sunuma katılanları etkilemeyi başardı. Amasra Belediyesi ise Kültür Parkta oluşturacağı çok amaçlı alan ile eski belediye çöp toplama alanında gezinti alanları ve kale girişinde bulunan alanda anfi tiyatro çalışmalarını hayata geçirmesi için Bakanlık desteği alacağını açıkladı. Proje hayata geçirilmeye başladığında Amasra’nın tarihi geçmişi marka haline getirilecek ve çeşitli ürünler satışa sunulacak.

KUŞ KAYASI YOL ANITI AMASRA’YA İNİYOR

Proje kapsamında Havaradar altında bulunan Kuş Kayası Yol Anıtının bir eşi de müzenin arkasında bulunan kayalık bölgede tasarlanacak. Amasra’nın 3 bin yıllık tarihi geçmişinden alıntıların Amasra’nın belirli merkezlerinde heykelleştirilmesini amaçlayan projenin son rötuşları yapıldıktan sonra Bakanlıklara sunulacağı ifade edildi.

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur yaptığı açıklamada, “Proje tamamlandıktan sonra Turizm Bakanlığı ve tarihi kentler birliğine sunulacak kaynakları ancak buralardan alabiliyoruz. Ancak diğer bakanlıklardan da kaynak sağlanması için çalışma yürüteceğiz proje aşama aşama hayata geçecek kaynak konusunda Avrupa Birliği fonlarını da kullanmayı düşünüyoruz. Amasra’nın önümüzdeki süreçte çok farklı bir görünüme kavuşacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426