banner417
banner425
04 Kasım 2014 Salı 10:32
57 Okunma
Dr. Pamukçu’dan Organ Nakli Açıklaması
banner416
Batman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hakan Pamukçu, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

Dr. Pamukçu, Türkiye’de binlerce hastanın organ beklediğini hatırlatarak, organ bağışının önemine dikkat çekti. Dr. Pamukçu, halkın, organ bağışı konusundaki bilgi-bilinç düzeyinin son yıllarda gelişme göstermesine rağmen, organ bekleyen hastaların artışı karşısında sayının çok yetersiz kaldığını belirtti. Her yıl yaklaşık 6 bin hastanın organ bulunamadığı için hayatını kaybettiğinin altını çizen Dr. Pamukçu, 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında, Genel Sekreterliğe bağlı hastaneler bünyesinde çeşitli etkinliklerin de yapılacağını söyledi. Dr. Pamukçu, "Türkiye’de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Hastanelerimiz kapısından giren herkesi organ bağışı konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Bu nedenle Batman KHB’ne bağlı olan hastanelerimiz bünyesinde stantlar kurduk, bilinçlendirme eğitimleri ile organ ve doku bağışına dikkat çekmeye çalışıyoruz" dedi.

Sağlık Bakanlığı bekleme listesinde yaklaşık 28 bin hastanın kayıtlı olduğunu ve organ beklediğinin altını çizen Dr. Pamukçu, "Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Organ ve doku bağışında daha duyarlı olunması gerekiyor" diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426