banner417
banner425
01 Aralık 2014 Pazartesi 17:26
63 Okunma
Tarihi Mirasa Yolculuk
banner416
Gençlik Spor Bakanlığı 2014 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında finanse edilen Bayburt Üniversitesi ÜNİ-BAYDER Öğrenci Kulübü tarafından yürütülen “Bilinçli Gençlik, Kimlikli Gelecek” Projesi faaliyetleri hızla devam ediyor.

Proje kapsamına, Bayburt Üniversitesi gençlerine yönelik Erzurum’un tarihi ve manevi mekanlarına yönelik Gezi Programı gerçekleştirildi. Gezi ÜNİBAYDER Kulübü temsilcisi Ufuk KİPER ve BAYDER Başkanı Fatih DÜNDAR’ın koordinesinde gerçekleştirildi.

Gezide ilk önce manevi açıdan önemli bir mekan ziyaret edildi. Sahabe Hazretleri Abdurrahman Gazi’nin Türbesi ziyaret edilerek dualar edildi.

Daha sonra, Osmanlı - Rus Savaşlarında Erzurum ve Türkiye için önemli mücadelelerin verildiği Aziziye Tabyaları ve buradaki mücadelelerde şehit düşen Nene Hatun’un mezarı ziyaret edilerek dualar edildi.

Buradan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Kurtuluş Savaşında dönüm noktası olan Erzurum Kongresi’nin gerçekleştirildiği müze ziyaret edildi.

Daha sonra da ÜNİBAYDER öğrencilerinin ülkemizin çeşitli illerini tanımalarına katkı sunmak maçıyla Erzurum şehir merkezi gezdirildi.

Gezide öğrencilere rehberlik ederek bu mekânların tarihi, milli ve manevi değerlerimiz açısından değerini anlatan Tarih Okutmanı Mutlu Adak Gezi Programının amacını ve içeriğini değerlendirirken şunları vurguladı; “Bu Toprakları bize Vatanlaştıran ecdadın öyküsünü bilmek, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için bir borçtur. Bizler; mütevazi, cefakâr, fedakâr, canını vatana ve milletine hediye eden bir neslin torunlarıyız. Bu nedenle Tarihin içinde ihtişamlı ve köklü geçmişin içinde yaşıyorken bugünkü nesil olarak, farkında olmadığımız ayrıntılar ve değerler var. Bunların farkına varmak ve değerini bilmek, yaşamak gerekir. Bu amaçla tarihimizin Erzurum’da bıraktığı izlere, tarihi mirasa yolculuk gerçekleştirdik. Bayburt Üniversitesi’nde okuyan ÜNİBAYDER Kulübü öğrencilerine ve diğer öğrencilerimize Tarih bilinci kazandırmak, ülkemizi gençlerimize tanıtmak için Manevi Büyüklerimizden olan Abdurrahman Gazi Hazretleri’nin Türbesini; Milli Tarihimizde önemli bir yer teşkil eden Osmanlı - Rus Savaşlarının yaşandığı Aziziye Tabyaları ve buradaki mücadelelerde şehit düşen Nene Hatun’un mezarını ve Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndaki önemli faaliyetlerinden biri olan, Yeni Devletimizin fikirlerinin filizlendiği Erzurum Kongresi’nin gerçekleştirildiği binayı ziyaret ettik.

Biliyoruz ki, Kimlikli bir gençlik Türkiye’nin en büyük gücü olacaktır. Ülkemizde milli ve manevi değerlerine bağlı, demokratik, hesap verebilen, şeffaf, katılımcı bir toplumsal yapı, ancak yurttaşlık bilinci yüksek nesiller tarafından inşa edilebilir.

Bu hedef için bu projede öğrencilerimizin üzerinde yaşadıkları bu toprakların ne kadar zor koşullar ve mücadeleler sonucu kazanıldığını empati yoluyla kavramaları; Vatan sevgisini ve fedakarlık duygularını pekiştirmelerini sağladık.”

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426