BEL AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER


Uzm. Dr. Nermin ATCI

Uzm. Dr. Nermin ATCI

Okunma 23 Haziran 2014, 18:02

Ayakta Durma
Uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlarda ayak pozisyonlarınızı sık sık değiştirin ve ağırlığı bir bacaktan diğerine aktarın. M mümkünse arada 5 dakika oturma molaları ile dinlenin. Uygun ayakkabı kullanın.
-Oturma
Oturma ile ilgili hatalardan biri otururken bel kavsini aşırı arttırmak, diğeri İse sırtı kamburlaştırmaktır. Kamburlaşarak oturmak bel ağrısı açısından daha zararlı olmakla beraber. Asıl önemli olan hatalı oturma süresinin uzunluğudur. Kalçalarımızı sandalye ya da koltuğun oturma yerinin arkasına gelecek şekilde düzgün bir şekilde yerleştirin. Otururken belinizi doğal bel kavsinize uygun olarak destekleyin. Uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçının. Arada pozisyon değiştirin ya da ayağa kalkıp kısa süre yürüyün. Uzun araba seyahatlerinizde, düzenli aralıklarla molalar verin ve hatif gerinmeler uygulayarak bel kavsinizi düzeltin. Her iki bacağınızı bir sandalye üzerinde uzatarak oturmaktan kaçının. Bacak bacak üstüne atarak oturmaktan kaçının. Bu pozisyon siyatik agnsı ve dolanım problemine yol açar.
-Yatma
Doğru yatış pozisyonu konusunda kesin saplamalar yoktur. En iyisi en rahat pozisyonda yatmaktır. Yatak içerisinde gerinmek ve serbestçe hareket edebilmek önemlidir.  Yatılan yer düz olmalı ve fazla yumuşak olmamalıdır. Diz ve kalça ekleminde bir sorun yoksa diz altına yastık konulması bel ıcın rahatlatıcıdır. Yüzükoyun yatmak disk içi basıncı arttıracağı için bel ağrısı olan kişilere tavsiye edilmez. Bel sağlığı acısından doğru bir pozisyonda yataktan kalkmanın da bir kuralı vardır. Önce bacaklar birleştirilerek bükülür. sonra baş, omuz ve dizler aynı anda döndürülerek kolların yardımı ile yalakla oturur pozisyona gelinir. Son aşama olarak ayağa kalkılır. Dalgalanma bir yüzeye sahip olan orta sertlikte bir yatak bel sağlığı açısından en uygun olan seçimdİr. Çok sert olmamalıdır.

-Ağırlık Taşıma
Tüm ağırlıkları vücut hizasında ve hatta vücut ile destekleyerek taşıyın. Ağırlıkları mümkünse her iki kolunuza eşit olarak ve paylaştırarak taşıyın. Ağır bir yükü dinlenme olmaksızın 10 metreden fazla taşımayın. Herhangi bir ağır cismi çekerken başın cisme olan uzaklığı ayakların cisme olan uzaklığından daha fazla olmalıdır. Herhangi bir ağır cismi iterken ise başın cisme olan uzaklığı ayakların cisme olan uzaklığından daha az olmalıdır.

-Ayakta İş Yapma
Çalışma tezgahı ya da masası bel hizasında veya cok az asagı hizasında olmalıdır. Eger tezgah cok alcaksa yükseltin veya oturun.

-Oturma Pozisyonunda İş Yaparken
Masa ya da tezgahın yüksekliğini çalışırken üstüne yığılma tarzında bükülmeyecek şekilde ayarlayın. Sadalye yüksekliği ayarlanabilir değilse masanızı yükseltin ya da alçaltın. Sandalye belinize yeterli destek sağlayacak kadar değilse masanızı yükseltin ya da alcallın. Sandalye belinize yeterli destek sağlayacak kadar masaya yakın olmalıdır. Sandalyenın ön kısmında oturmayın ve istirahatta sırtınızı yaslayın. Masanızın üzerinde kullandığınız eşyalar kolay taşınabilir olsun. Ağır eşyaları hareket ettirmeniz gerekmeyecek şekilde yerleştirin.

-Günlük Ev İşlerinde Bazı Öneriler

-Banyo temızleme: Küvetin yan yüzeyinden destek almak için cİft dizle Çömelin. Küvetin uzak köşeleri için uzun saplı fırçalar kullanın. İşiniz bittikten sonra bel kavisini düzeltmek için bir yandan öbür yana doğru esneyin.
-Yatak Düzeltme; Her iki dizinizi bükerek yarı çömelin veya bir kolunuz yatak üzerinde belinizi desteklemek için ağırlığınızı alırken, yatağı diğer elinizle düzeltin. Özellikle bel ağrısı şikayettiniz varken ikinci bir kişiden yardım alın.
-Ütü Yapma: Ütü masasının yüksekliğini boyunuza göre ayarlayın. Uzun süreli ütü yaparken ayaklarınızın altına koyacağınız küçük bir tabure ile pozisyon değiştirerek belinizi rahatlatın. Kısa zaman periyotlarında ütü yapmayı tercih edin.
-Mutlak İşleri: Mutlak tezgahı boyunuza uygun olsun. Mümkünse ocak, lavabo ve tezgahı birbirine yakın ve uygun açılarda yerleştirerek ağır tencerelerin taşınmasını en aza indirgeyin. Alçak fırın, bulaşık makinesi ve dolaplara ulaşmak ıcın dizlerinizin üzerine çömelin. belinizden öne doğru eğilmekten kaçının. Yüksek dolaplara ulaşmak için basamak ya da tabure kullanın. Hazırlanması uzun zaman gerektiren yemekleri yaparken yüksek tabureye oturun.

-Eğilme Gerektiren Küçük Aktiviteler: Ayakkabı bağlamak ve yerden ufak nesneleri toplamak gibi öne eğilmeyi gerektiren aktivitelerde dizler üzerine çömelin ya da yarı çömelmiş pozisyonda eğilin. Saç yıkamak ve diş fırçalamak gibi lavabonun veya küvetin üzerine eğilmeyi gerektiren aktivitelerde ise beli zorlamamak için dizler üzerine çömelin ya da küvetin önünde tabure üzerine oturun.
Uzm. Dr. Nermin ATCI
Fizik Tedavi  ve Rehabilitasyon uzmanı 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.