10 Mart 2016 Perşembe 11:29
23 Okunma
'e-Devlet kurumların siber güvenliğini artırıyor'

WASHINGTON - GÜLBİN YILDIRIM - Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme (Türksat) AŞ Genel Müdürü Ensar Gül, e-Devlet Kapısı'nın kurumların güvenliğini artırdığını belirterek, ''Eğer bir kurum, hizmetlerini e-Devlet Kapısı üzerinden verirse siber saldırılara karşı daha güvenli hale gelir'' dedi.

Gül, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen "Satellite 2016 Kongre ve Fuarı"nın ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Gül, Türksat'ın siber güvenlik alanında da önemli sorumluluklar taşıdığını vurgulayarak, sadece bu alanda çalışan özel bir birimleri olduğunu belirtti.

"e-Devlet kurumların siber güvenliğini artırıyor''

Gül, Türksat'ın geliştirdiği ve işlettiği e-Devlet sisteminin güvenlik duvarlarının bugüne kadar hiçbir siber atakta geçilemediğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

''Eğer bir kurum, hizmetlerini e-Devlet Kapısı üzerinden verirse siber saldırılara karşı daha güvenli hale gelir. Çünkü herhangi bir saldırı ilk önce e-Devlet Kapısı'na gelecek ve biz bu konuda gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Ancak hizmetleri doğrudan kendileri veren kurumların web sitelerinde herhangi bir açıklık varsa kötü niyetli kişiler o kurumun veri tabanına daha kolay erişebilir. Diğer türlü, arada biz varız. Önce bizi, sonra kurumun kendi güvenlik duvarlarını geçmelerini lazım. Dolayısıyla, e-Devlet Kapısı'nın kullanılması kurumların siber güvenliğini artırıyor.''

Anahtar Kelimeler:
Teknoloji
Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64