banner417
banner425
27 Kasım 2014 Perşembe 14:50
60 Okunma
Btm’de Gökbilim Günü
banner416
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi hafta sonları düzenlediği Tematik Atölye çalışmaları ile geleceğin mucitlerinin yetişmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Bilimin en eğlenceli ve uygulanabilir halini çocuklarla buluşturan BTM, her hafta sonu farklı bir alanda tematik atölye çalışması yapıyor. Geçtiğimiz hafta sonu aklı gökyüzünde olan meraklı çocuklarla gökbilim günü yapıldı. Cumartesi ve Pazar günü 12:00-16:00 arası BTM’de bir araya gelen öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü´nden Doç. Dr. Ozan Ünsalan’dan göktaşları hakkında ayrıntılı bilgi aldılar.

Atölyeye katılan çocuklar, bilim insanlarının atmosfere giren göktaşlarını nasıl takip ettiklerini ve onları nasıl gözlemlediklerini, dünyadan ve ülkemizden örnekleriyle öğrendi. Ayrıca gökyüzünde gördükleri hareketleri, Türkiye Göktaşı Ağı web sitesi üzerinden sisteme kaydedebilecekleri ve böylece bilimsel çalışmalara katkı sağlayabilecekleri konusunda bilgi aldılar.

Etkinliğin teorik kısmında kuyruklu yıldızlar, güneş sistemi ve göktaşları hakkında bilgi alan çocuklar, pratik kısmında göktaşları üzerindeki kraterlerin nasıl oluştuğunu ve göktaşı yağmurlarının tarihsel döngüsünü konu alan atölye çalışması yaptılar. Atölyeye katılan çocuklar hocalarından, her yıl göktaşı yağmurlarını şehir ışıklarının olmadığı karanlık bir yerden birlikte izlemek üzere söz alarak ayrıldılar.

Tematik atölyelerde gelecek hafta sonunun programı Kriminoloji Günü CSI Bursa. Delil toplama, iz sürme ve parmak izi çıkarma konularında meraklı bir çocuğa sahipseniz 29-30 Kasım Cumartesi ve Pazar günü 12:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek bu özel etkinliğe BTM web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426