banner417
banner425
31 Ekim 2014 Cuma 13:40
26 Okunma
Hessen İle Dostluk Köprüsü ’fahri Doktora’ İle Taçlandı
banner416
Uludağ Üniversitesi Senatosu, bakanlığı zamanında Almanya’da yaşayan Türklerin birçok hakkı elde etmesini sağlayan Hessen Milletvekili Jörg-Uwe Hahn’a “fahri doktora” unvanı verdi.

Uludağ Üniversitesi Rektörlük A Salonu’nda düzenlenen törende cübbesini giyen ve fahri doktora beratını alan Hessen Milletvekili Jörg-Uwe Hahn, “Bana bu yüksek onuru verdiğiniz için teşekkür ederim. Çok duygulandım. Hessen ile Türkiye arasında bir köprü oluşturduk. Bu köprünün bir ayağını Bursa’ya kurduk. Bundan sonra Uludağ Üniversitesi’nin Hessen’deki elçisi olacağım” dedi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Kamil Dilek de, Jörg-Uwe Hahn’ın Türk-Alman dostluğunun kurulmasında önemli bir katkısı bulunduğuna işaret ederek, “fahri doktora” unvanı verilme gerekçesini açıkladı. Rektör Dilek, Hahn’ın bakanlığı döneminde Hessen eyaletinde Katolik ve Protestan din derslerinin yanı sıra İslam dini dersi verilmesini, ayrıca Türkçe derslerinin de Türkiye’den giden öğretmenlerce verilmesini sağladığını, bunun başka eyaletlere de örnek olduğunu belirtti.

Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da, Türk-Alman ilişkilerinin pek iyi olmadığı 2010 yılında Hessen eyaleti ile kardeş şehir protokolü imzalandığını hatırlatarak, Hessen Eyalet Parlamentosu’nun da bu protokolü oy birliği ile onayladığına dikkat çekti. Usta, “Almanya’daki Türklerin Hessen’de Jörg-Uwe Hahn’ın destekleriyle kazandığı haklar diğer eyaletlere referans olmuştur. Uludağ Üniversitesi, büyük bir kadirşinaslık örneği göstererek kendisine fahri doktora verdi. Ben de kendisini fahri hemşehri ilan ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426