banner417
banner425
08 Kasım 2014 Cumartesi 17:01
17 Okunma
Midilli Heyeti Çtso’yu Ziyaret Etti
banner416
Midilli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Evangelos Mirsinias, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’ne gelen Midilli heyetinde, Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mirsinias ile birlikte Kuzey Ege Bölgesel Kalkınma Fonları İdaresi’nden Giorgos Koulaginis ile Molivos Turizm Birliği Başkanı Nikos Molvalis de yer aldılar.

Midilli heyetini ÇTSO Yönetim Kurulu üyeleri Hasan Yürükçü ve Mustafa Kansu ile Genel Sekreter Sema Sandal ağırladı. Midilli Ticaret Odası’nda yeni seçilen yönetim kurulunu temsilen bölgedeki ticaret ve sanayi odalarını ziyaret ettiklerini belirten Başkan Yardımcısı Mirsinias, “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini de Midilli’ye davet ediyoruz. Öncelikli hedefimiz iki ülke odaları arasındaki işbirliğini artırmak ve yeni iş fırsatları yaratmaktır. Çanakkale ve Midilli olarak gemi seferleri, turizm ve ticaretin geliştirilmesi gibi konularda işbirliğini artırmalıyız” dedi. Mirsinias, yapılan çalışmalar sonucunda Ayvacık’ın tam karşısındaki Petra’da yeni bir gümrük kapısı açıldığını söyleyerek, “Bu turizm fırsatını birlikte değerlendirmek üzere sizi haberdar etmeye geldik. Özellikle Ayvacık’ta bir gümrük kapısı açılırsa bundan Çanakkale de fayda sağlayacaktır. Midilli gelen ve Türkiye’yi görmek isteyecek Yunan ve yabancı turistler, Çanakkale’de alışveriş yapmak isteyen Midilliler, Çanakkale için önemli bir fırsat olacaktır. Yunanistan’da Assos ve Truva’ya yoğun bir ilgi var. Ayvacık limanı ve gümrük kapısı kurulursa, turizm paketleri ile birlikte yoğun bir turist akışı olur. Ayrıca, Midilli’de önemli bir öğrenci nüfusu var. Onlar da Çanakkale’yi ve antik kentleri gezmek istiyorlar” dedi.

ÇTSO Yönetim Kurulu üyesi Hasan Yürükçü ise, Çanakkale’den Yunan adalarına seferler hakkında bilgi vererek, Çanakkale ile Midilli arasındaki seferlerin sürdürülebilir olması için en uygun hattın Petra-Ayvacık olduğunu ifade etti. Yürükçü, “Bundan 6 yıl önce Midilli ve Limni’de incelemeler yaptık. Yaptığımız fizibilitede Çanakkale’den en rantabl adanın Midilli olduğunu gördük. Ancak, bizim Midilli’ye gidecek ne bir limanımız ne de bir sınır kapımız vardı. Ayvacık’a yeni yeni bir liman gerekiyordu. Ancak bu liman projesinde kargo taşımacılığı da olduğundan çevrecilerin baskısıyla yaptırılmadı. Biz bu arada boş durmadık. İki yıl boyunca Çanakkale ile Limni arasında deniz otobüsü ile yolcu taşıdık. Ancak 70 mil olan mesafenin uzunluğundan dolayı bilet fiyatları yüksek olunca sürdürülebilir olmadı ve seferleri durdurduk. Bu seferler sayesinde Avrupa’dan gelen turistlerin özellikle Truva’ya ilgisini ve Yunanlıların alışveriş için Çanakkale’ye olan istekliliğini gözlemledik. Şimdi bizim hala Ayvacık’ta limanımız yok. Babakale’de balıkçı barınağı var, ancak onun da karayolu bağlantısı çok kötü. Bozcaada’ya gümrük kapısı açıldı. İşbirliği yapılırsa, Bozcaada-Midilli arasında deniz otobüsü ile 1.5 saat sürecek seferlerle yolcu taşımacılığı yapılabilir. Ancak bu da sürdürülebilir değildir. Kesinlikle Ayvacık’a liman yapılması şart. Bunu özel sektör yapamaz. Ticaret odaları işbirliği içinde, sektör temsilcileriyle bunu iyi bir şekilde hükümetlerine anlatırsa, liman açılabilir. Yunan tarafı vizeyi kaldırırsa, Ayvacık’a liman açılması süreci çok hızlanır” dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426