banner417
banner425
22 Ekim 2014 Çarşamba 16:44
39 Okunma
Ortofoto Projesi Hız Kesmiyor
banner416
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca gerçekleştirilen ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğinin yanında dünyada da sayılı projeler arasında yer alan Ortofoto Projesi hız kesmiyor.

Proje kapsamına alınan 40 bin kilometre alanda kentlerin yerleşim ve gelişme alanlarını kapsayacak şekilde kıyı bölgelerinde, sosyal, kültürel, sanayi ve turizm alanlarında, il, ilçe ve beldelerde yüksek çözünürlüklü ortofoto üretimi yapılıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla başlatılan Ortofoto Projesi ile ortaya çıkan haritadan her şeyi Türkiye’nin bütün binalarını, hatta binalardaki çarpıklaşmayı da görme imkanının mümkün olduğu kaydedildi.

Bu çalışmayla belediyelerin isteseler de kaçak yapı, kıyı talanı, gecekondu yaptıramayacağını vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, "İyi belediyeler de masraftan kaçınacaklar. Tekrar masrafları olmayacak. Her belediye ayrı ayrı ihale ediyor ve dünya kadar para gidiyordu. Bu bir elden yapılacak, isteyen belediye bu bilgileri alıp kullanarak büyük masraflardan, tekrar tekrar aynı şeyleri yapmaktan kurtulacak” dedi.

Bakan Güllüce şunları kaydetti:

"Şu anda biz geç fark ediyoruz Muğla’daki, Bodrum’daki kıyı talanını. Oraya da operasyon yapmak üzere hazırlık yapıyoruz. Muğla ve Bodrum civarında canı isteyen, istediği kadar, kıyıda istediği oteli, binayı yapmış, istediği şekilde kıyı mıyı dinlememiş. Onlarla ilgili yargıda şu anda cebelleşiyoruz, eninde sonunda yıkacağız. Bodrum’daki kıyı tahribatını, kıyı talanını yanlarına bırakmayacağız. Ama keşke bu yapılırken fark edilebilseydi. Şu anda otel haline dönmüş veya meskun hale gelmiş. İşte bu çalışmayla Bodrum’daki, Muğla’daki kıyı talanı gibi talanlar daha yapılmaya başlanırken fark edilebilecek kamu tarafından. Buna çanak tutan belediyelerde de tabii İçişleri Bakanlığımız, devletin o güçlü elini uzatacak, diyecek ki ’Sen nasıl belediye başkanısın’, yargıyla birlikte o soruşturmayı açacağız. ’Param yok, ihale yapamıyorum’ numaralarını da biz yemeyiz. Paran yoksa da orayı yıkabilirsin. Kendi imar planları var, şu anda hala işgallere belediye tarafından göz yumuluyor."

Ortofoto Projesi ile özellikle kentsel alanların yüksek çözünürlüklü görüntüleri elde edilerek, ihtiyaç duyulan imar planları için temel altlıklar oluşturulacak. Afet yönetiminin ihtiyaç duyduğu temel veriler hizmete sunulacak, ülkenin bina envanteri elde edilecek, kentlerin mahalle mahalle afet sigortalanma oranları görülebilecek. Afet sonrasında hak sahipleri, DASK tarafından hızlı bir şekilde belirlenecek ve kıyılardaki kaçak yapılaşmalar takip edilip, kentlerde binalarda kaçak katlar otomatik olarak belirlenebilecek. Oluşturulacak Bakanlık web sayfası (portal) üzerinden bu verilerle birlikte Bakanlık mekansal verileri de sunulacak. Portal üzerinde ayrıca parsel sorgulama, riskli yapı sorgulama, plan sorgulama vb. verilere vatandaş tarafından erişim sağlanabilecek.

Ortofoto Projesi kapsamında Eylül-Ekim aylarında Afyonkarahisar, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Kayseri, Nevşehir, Yozgat, Çorum ve Tokat illerinde havadan görüntü alımı tamamlandı. Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinin de görüntü alımının tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

Eskişehir, Mersin, Osmaniye, Batman, Antalya, Adana illerinde bu hafta itibari ile hava şartlarının uygun olması durumunda görüntü alımı devam edecek. Proje kapsamında arazi çalışmaları tamamlanan bölgelerde de 2014 yılı sonuna kadar havadan görüntü alımının tamamlanması planlanıyor.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426