banner417
banner425
11 Aralık 2014 Perşembe 12:12
62 Okunma
Tunceli Dağ Keçisi Avcılığı
banner416
Tunceli’de kaçak avcılar tarafından, koruma altında bulunan dağ keçilerinin avlanması tepki topluyor. İl genelinde kaçak avcılık faaliyetlerin yoğunlaşması üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ekipleri de sayılarının az olmasına rağmen denetimlerini artırdı.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde 8 aylık yavru dağ keçisini öldüren şahsa, 14 bin liralık idari para cezası kesilirken, kaçak avcıların en fazla yaban hayvanlarını avladığı ilçe olan Pertek sakinleri duruma tepki gösterdi. Pertek ilçesine bağlı 10 köyde 200 civarında dağ keçisinin yaşadığını belirten Emir Ali Kumaş isimli vatandaş, "Civar illerden gelen onlarca kaçak avcı yüzünden dağ keçileri ile kınalı kekliklerin soyu tükendi. Bu tahribatı ortadan kaldırmak on yılları alacak. Gelen insanlarda ne avcılık bilinci ne de vicdan var. Milli Parklar Şubesi’nin eleman sayısı yeterli olmadığı için her yere yetişemiyorlar. Doğa korumacıların yanı sıra kolluk kuvvetlerinin de bu işe müdahale etmesi gerekiyor. Büyük emeklerle yeşerttiğimiz doğamız avcı demeye bin şahit gerektiren bu insanların tehdidi altında. İl Av Komisyonunun il genelinde avcılığın yasaklanması yönünde aldığı karar, av lobilerinin yürüttüğü faaliyetler sonucunda Merkez Av Komisyonu tarafından onaylanmadı. Böyle giderse başta dağ keçileri olmak üzere yaban hayatı tamamen bitecek" dedi.

Civar illerden gelen avcıların tehditleri yüzünden yaşadığı Kolonkaya köyünü terk etmek zorunda kaldığını belirten Emir Ali Kumaş, "Köyümüze civar illerden onlarca avcı gelip gidiyor. Köyde iki kişi kalıyorduk. Avcılığa karşı çıktığımız için tehditlere maruz kaldık ve köyümüzü terk etmek zorunda bırakıldık. Bizleri bu yaştan sonra yerimizden yurdumuzdan edenlere karşı kolluk kuvvetlerinin, yetkililerin bir çözüm bulmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426