Eskisehir Il Tarim Mudurlugunun AB projesi

- TÜKODER Eskişehir Şube Başkanı Özalp: -"Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Hayvansal Gıdaların Etkin İzlenilebilirlik Sistemlerinin AB standartlarında İncelenmesi Projesi', başvuruda bulunan 596 proje içerisinde 90 puan alarak ilk 10'a girmeyi başardı"

Eskisehir Il Tarim Mudurlugunun AB projesi

banner390

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Hayvansal Gıdaların Etkin İzlenilebilirlik Sistemlerinin Avrupa Birliği (AB) Standartlarında İncelenmesi Projesi'nin, başvuruda bulunan 596 proje içerisinde 90 puan alarak ilk 10'a girmeyi başardığı bildirildi.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şubesi, Eskişehir Ticaret Odası, Sivrihisar Belediyesi, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odasının da yerel ortak olarak katıldıkları AB Erasmus Projesi'nin tüketicilere, üreticilere ve satıcılara büyük fayda sağlaması bekleniyor.

Projenin yerel ortaklarından Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Sülahi Özalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin Türkiye'deki hayvansal kökenli gıdaların etkin izlenilebilirlik sistemlerin oluşturulması ve var olanların iyileştirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Özalp, Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün bu projeyle büyük başarı elde ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Hayvansal Gıdaların Etkin İzlenilebilirlik Sistemlerinin AB standartlarında İncelenmesi Projesi', başvuruda bulunan 596 proje içerisinde 90 puan alarak ilk 10'a girmeyi başardı. Bu elbette önemli bir başarı. Bizler de tüketiciyi korumak adına projenin yerel ortağı olarak içerisindeyiz. Mart ve nisan aylarında AB ortağımız olan Almanya ve İrlanda'ya bir gezi düzenleyeceğiz. Hayvansal gıdaların incelenmesi tüm insanları ilgilendiren bir konu. Üretiminden dağıtımına, denetiminden tüketimine kadar bütün aşamalarda dernek olarak içerisinde bulunuyoruz ve bulunmaya devam edeceğiz."

Almanya ve İrlanda gezilerinde işletmelerin ziyaret edilerek et ve süt üretimini, ayrıca perakende satış noktaları incelenerek sektördeki çalışmaların öğrenilmesini hedeflediklerini ifade eden Özalp, şunları kaydetti:

"Konu tüketicileri ilgilendirdiği için bu tür AB Projeleri'nde mutlaka Tüketiciyi Koruma Derneği olarak bulunmaya gayret ediyoruz. Elbette üreten bir kesim var ama mühim olan tüketimdir. Bu yüzden de AB tüketiciyi korumak adına projelerde yetkililerin bulunmasını destekliyor. Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün derece aldığı bu projenin ülkemiz için güzel neticeler vereceğini umut ediyorum."

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.