Kayseri'de yoresel urunler fuari acildi

Kayseri'de yoresel urunler fuari acildi

banner390

KAYSERİ (AA) - Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nde açılan Uluslararası Ülkeler El Sanatları, Hediyelik Eşya ve Yöresel Ürünler Fuarı'nda 20 ülkeden ve Türkiye'nin farklı illerinden yöresel ürünler sergileniyor.

Kayseri, Yozgat, Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Trabzon, Sivas, Malatya, Hatay, Kahramanmaraş, Tokat ve Aksaray'ın yöresel ürünlerinin de yer aldığı fuarda, pastırma, sucuk, çağ kebabı, fındık, pestil, künefe ve kaymağın yanı sıra Senegal, Gana ve Çin'in da aralarında olduğu ülkelerin yöresel ürünleri, el sanatları, takı ve tasarımları ile el işlemeciliği de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Fuarda Trabzon yöresinden "balina ekmek" ve Kahramanmaraş'tan "köpüklü sucuk" vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Fuarı düzenleyen firmanın yetkilisi Mehmet Saçmacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün ziyaretçilere açtıkları fuarın Türkiye'nin en büyük ikinci yöresel ürünler fuarı olduğunu söyledi.

Saçmacı, "230 firmanın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz fuar, 17 Ocak'a kadar açık kalacak. Fuarda 20'ye yakın ülkeden getirilen yöresel ürünler sergileniyor. Ülkelerin el sanatları, hediyelik eşyaları ile Türkiye'nin 60 vilayetinde yöresel ürünler yer alıyor. Yılda 5 kez yöresel ürünler fuarımız oluyor. Bu 2016'nın ilk fuarı. Kayseri'deki fuarlar çok farklı geçiyor. Geçen yılki fuarımızı 230 bin kişi ziyaret etti. Bu, Türkiye rekoruydu. İnşallah bu sayıyı daha da artıracağız" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.