banner417
banner425
27 Ekim 2014 Pazartesi 14:49
21 Okunma
Diyarbakır’da 17. Kadın Sığınakları Ve Dayanışma Merkezi Kurultayı Devam Ediyor
banner416
Diyarbakır’da 17. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı devam ediyor. Kadınlar yaptıkları açıklamayla Kobani, Suriye, Sincar ve Telafer’de hem özgürlüklerine hem de bedenlerine yapılan saldırılara karşı mücadele ettiklerini belirtilerek, dünya kamuoyuna kadınların desteklenmesi yönünde çağrıda bulundu.

Diyarbakır’da devam eden 17’nci Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı’na katılan kadınlar tarafından basın açıklaması yapıldı. Kadınlar adına açıklamayı okuyan Deniz Bayram, bu yıl Diyarbakır’da erkek şiddetine ve kadın cinayetlerine karşı mücadeleleri için bir araya geldiklerini belirterek, Kobani’de, Suriye’de, Sincar’da ve Telafer’de kadınların bedeninin savaş alanı haline getirildiğini söyledi. 17’nci buluşmalarını gerçekleştirdikleri Diyarbakır’da kadınların bedenlerine yönelik saldırılara karşı ses çıkardıklarına dikkat çeken Bayram, "Kadın-erkek eşitsizliğine karşı mücadele ederken, biz kadınlar savaş süreçlerinin bu eşitsizliği derinden etkilediğini ve kadınların her zaman barıştan taraf olduğunu vurguluyoruz. İşte bu nedenlerle Kobani’de kadınların varlığını özgürlük ve eşitlik mücadelesi olarak görüyor, Kobani’deki kadınların mücadelesini selamlıyoruz" dedi.

"YAŞAM KORİDORU AÇILMALI"

Ortadoğu’da IŞİD’in kadınlara yönelik saldırılarının, Türkiye’de çözüm sürecini olduğu gibi, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini de etkilediğine dikkat çeken Bayram, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şengal’de kadınların yerinden yurdundan edilmesi, binlerce kadının esir pazarlarında köleleştirilmesi, öldürülmesi, kadınlara tecavüz edilmesi kadınların yaşamlarına ve bedenlerine karşı bir saldırıdır. Bu saldırılara karşı kadınlar mücadele verirken, tüm dünyayı mücadeleyi desteklemeye çağırıyor ve bir kez daha insani yaşam koridorunun açılmasını istiyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun, ezilen halklar ve kadınlara karşı savaşlarda, kadınlar olarak barıştan tarafız.”

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426