banner417
banner425
01 Aralık 2014 Pazartesi 15:49
36 Okunma
Almanya, Kamusal Alanlarda Burka Giyinmeyi Yasaklıyor
banner416
Almanya’da iktidarın en büyük ortağı Hristiyan Demokrat Partisi, kadınların giyindikleri burkanın kamusal alanlarda yasaklanması teklifini sundu.

Fransa, Belçika ve İsviçre’den Burkanın yasaklanmasının ardından Almanya Hristiyan Demokrat Partisi Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner, burkanın kamusal alanda yasaklanması için teklifte bulundu. Burkanın aşağılayıcı bir kıyafet olduğunu belirten Klöckner, anayasanın kadın ve erkeklerin eşit olması konusunda ısrar ettiğini söyledi. Muhalif partiler ve sivil toplum kurumları, din özgürlüğünün ihlal ettiği gerekçesiyle Klöckler’i eleştirirken, yasağı doğru bulanlar ise, yüz kısmının tamamen örtülmesinin insanlar arasındaki iletişimi zorlaştırdığını savunuyor.

Fransa’da burkanın yasaklanmasının ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan itiraz reddedilmişti. 2011 yılında ise Almanya’nın Hessen eyaletinde resmi dairede çalışan kadınların burka giyimesi yasaklanmıştı. Bavyera Eyaletinde ise bir idari mahkeme burka ve nikabın yasaklanması kararını almıştı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426