İsrail’den Güney Kıbrıs’ın Petrol Aramasına Destek

İsrail Dışişleri Bakanı Avidgor Liberman, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendi kıyılarında petrol ve doğalgaz arama hakkına, Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerin saygı göstermesi gerektiğini söyledi.Avigdor Lieberman, Kıbrıslı...

İsrail’den Güney Kıbrıs’ın Petrol Aramasına Destek

banner390
İsrail Dışişleri Bakanı Avidgor Liberman, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendi kıyılarında petrol ve doğalgaz arama hakkına, Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerin saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Avigdor Lieberman, Kıbrıslı Rum mevkidaşı Ioannis Kasolides’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, tüm ulusların komşularının egemenlik haklarına saygı göstermeleri gerektiğini ve anlaşmazlıklarla dolu bir bölgede gerilimi tırmandırmanın ‘son derece gereksiz’ olduğunu belirtti. Liberman, Türkiye’nin etnik olarak bölünmüş durumdaki Kıbrıs’ı egemen bir devlet olarak tanımadığını ve Kıbrıslı Türklerin maden zenginlikleri üzerindeki haklarını tanımayarak bu devletin doğalgaz aramalarına kesin biçimde karşı çıktığını iddia etti.

Lieberman, İsrail’in Kıbrıs’la olan işbirliği çerçevesinde her iki ülkenin münhasır ekonomik bölgelerinde bulunan doğalgaz rezervlerinin kullanımı konusunda gelecek yıl somut sonuçlara ulaşılacağına inandığını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.