banner417
banner425
25 Aralık 2014 Perşembe 11:42
46 Okunma
Pakistan, Okul Dehşetinin Ardından Askeri Mahkeme Kurmaya Hazırlanıyor
banner416
Taliban’ın Pakistan’ın Peşaver kentinde bulunan askeri okula saldırmasının ardından ülkede terör suçlarının yargılanabilmesi amacıyla askeri mahkemelerin oluşturulacağı açıklandı.

Pakistan’ın Peşaver kentinde bulunan askeri okula Taliban tarafından gerçekleştirilen saldırıda çoğu öğrenci 152 kişi yaşamını yitirmişti. Yaşanan bu saldırının ardından Pakistan hükümeti, ülkede terör bağlantılı suçların en kısa sürede yargılanabilmesi için askeri mahkemelerin kurulacağını bildirdi. Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif, yaptığı açıklama teröristlerin yaptıkları saldırılarda gereken cezayı almaları için bu adımın atıldığını kaydederek, “Bu konuda herhangi bir adım atmazsak ülkemiz ve tarihimiz bizi bağışlamaz. Pakistanlı politikacıların harekete geçmesi için yeni bir trajedinin yaşanması beklenmemeli” dedi. Ülkenin muhalefet partisi lideri Syed Khursheed Shah ise, askeri mahkemelerin iki yılın bir dönemi için oluşturulacağını kaydetti. Konu ile ilgili yapılan toplantının ardından ülkede faaliyet gösteren siyasi partilerinin askeri mahkemelerin kurulması konusunda uzlaştığı bildirildi.

Pakistan’da Peşaver kentinde bulunan bir askeri okula Taliban tarafından 16 Aralık’ta düzenlenen saldırıda 133 öğrenci olmak üzere 152 kişi yaşamını yitirmişti. 100’den fazla kişinin yaralandığı saldırı sırasında 6 Taliban militanı öldürülmüştü.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426