banner417
banner444
06 Kasım 2014 Perşembe 11:16
47 Okunma
Şeker Pancarından Yapay Kan Üretilecek
banner416
İsveçli bilim adamları, şeker pancarında insan kanındaki proteine benzer özelliklere sahip bir protein bulunduğunu ifade etti. Uzmanlar bu sayede şeker pancarının proteinini kullanarak yapay kan üretebileceklerini ifade etti.

İsveçli bilim adamları, insan kanında solunum organlarından dokulara oksijen, dokulardan da solunum organlarına karbondioksit ve proton taşıyan protein olan hemoglobinin şeker pancarında bulunan proteinde benzerlik taşıdığını ortaya koydu. Uzmanlar, yapılan araştırmalar kapsamında kan kaybı yaşayan ve acil durumlarda hayati önem taşıyan kan nakli, kanser ve kan hastalıkları gibi hastalıklarda bu tedavi yöntemini kullanmak istediklerini ifade etti. Fakat uzmanlar proteinin yeniden kullanılarak insan dokusu tarafından kabul edilip edilmeyeceğini araştırmaya devam ettiklerini ekledi. Araştırmaların üç yılı bulacağını ifade eden bilim adamları, bu çalışmanın oldukça heyecan verici olduğunu fakat araştırmaların uzun süreceğini kaydetti.

Araştırmayı yöneten Nelida Leiva, şeker pancarında bulunan hemoglobinle insan kanında bulunan türün yüzde 50-60 orada benzerlik gösterdiğini ifade ederek, “Araştırmalarda iki olasılık üzerinde duruluyor. Birincisi şeker pancarındaki hemoglobinin insan kanına uygun hale getirilmesi. İkincisi ise bitkileri kullanarak insan hemoglobini üretmek” dedi.

Yorumlar

banner315

banner428

banner432

banner411

banner337

banner439

banner296

banner426