24 Ekim 2014 Cuma 16:57
93 Okunma
Edirne Tuzu Azaltacak
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, lokantalar, kamu kurumları yemekhaneleri, toplu üretim yapan yemek firmalarında ve fırınlarda tuz kullanımının azaltılması kararı aldı.

Valilik toplantı salonunda Vali Dursun Ali Şahin’in başkanlık ettiği İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, hipertansiyon ve böbrek hastalıklarına neden olan tuzun Türk toplumunda dünya ortalamasının üzerinde tüketildiği, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalarda tuz tüketimin 15 mg/gün olarak belirlendiği ve bu tüketim miktarının azaltılması yönünde çalışmalar başlatıldığı belirtildi.

"TUZ KULLANIMINI AZALTMAK İSTİYORUZ"

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, şeker ve tuzun tamamen yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade ederek, "Biliyorsunuz daha önce şeker kullanımını azaltmak için bir çalışma yapmış ve bazı kararlar almıştık. Şeker konusunda çok olumlu tepkiler aldık. Burada bizim amacımız şeker ve tuzu tamamen yasaklamak değil, böyle bir şey asla söz konusu olamaz. Biz sadece şeker ve tuz kullanımının azaltılması için çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda Türk insanının dünya ortalamasının çok üzerinde günlük 15 gr/gün tuz tükettiği tespit edildi. Bir insanın günlük tuz ihtiyacının 5 gram olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiştir. Bu miktarı da biz zaten normal gıdalardan temin ediyoruz. Tüm bu bilgiler doğrultusunda İl Hıfzısıhha Kurulu olarak kullanılan tuz miktarının azaltılması için bazı kararlar aldık. Bu aldığımız kararlarla tuzu tamamen yasaklamıyoruz, sadece kullanımını azaltmak istiyoruz" dedi.

Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64