banner417
banner425
22 Ocak 2015 Perşembe 11:37
903 Okunma
İmam Hatip Okullarının Geleceği Konuşuldu.
banner416
21 Ocak 2015 Çarşamba günü Kale Restorant’ta düzenlenen Çalıştaya Vali Murat Koca, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, KMÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Halit Çalış, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, imam hatip mezunları ve vatandaşlar katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve açılış konuşmalarının ardından Vali Koca, din eğitiminin hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek imam hatip okullarının insanlarımızın dinlerini öğrenmelerinde büyük bir etken olduğunu söyledi.

Vali Koca bir dönem itibariyle yaşanan çeşitli sıkıntılardan dolayı imam hatiplerin fetret devri yaşadıklarını ve bu sıkıntılı dönem içerisinde insanların din eğitimlerini almalarında çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını belirtti.

Şu an itibariyle gelinen noktada imam hatip okullarının istenilen düzeyde olup olmadığının tartışılması gerektiğini ifade eden Vali Koca, imam hatip okullarında sadece bu okullara kayıtlı olanların eğitim alabildiklerini ancak, kayıtlı olmayan birçok öğrencinin de olduğunu ifade etti.

Vali Murat Koca konuşmasında Devlet Millet olarak dışarıda kalan öğrencilerin din eğitimlerinin nasıl verilmesi ve nasıl öğretilmesi konusunun tartışılması ve üzerinde durulması gereken önemli bir konu olduğunun altını çizdi. Bu konunun düzenlenecek olan Çalıştay’ın içerisinde yer alması gerektiğini ancak, sadece imam hatip okullarına kayıtlı olan öğrencilerle sınırlı tutulmaması gerektiğini belirten Vali Koca,  Çalıştay’ın hayırlı olması temennisiyle programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

Son Güncelleme: 22.01.2015 14:48
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426