Karaman'da STK'lar MEB'in Kanun Tasarısına Tepki Gösterdi

KARAMAN’DA 41 STK'DAN DERSHANE TEPKİSİ‏

Karaman'da STK'lar MEB'in Kanun Tasarısına Tepki Gösterdi

STK DERSANE
İlgili Galeriye Git
Karaman’da, 41 sivil toplum kuruluşu (STK), Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerle ilgili hazırladığı kanun tasarısına tepki gösterdi.
Öğle saatlerinde Demosan Otel’de bir araya gelen 41 STK temsilcisi, dershanelerin kapatılmasına ilişkin tepkilerini dile getirmek için basın toplantısı düzenledi. Stk’lar adına açıklama yapan Karaman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Abdulkadir Gök, halkın açtığı, sahiplendiği kurum ve kuruluşları kapatmanın demokrasi ürünü olamayacağını savundu.
Söz konusu taslağın telafisi olmayan sıkıntılara yol açacağını belirten Gök, mevcut şartlarda dershaneleri kapatmanın eğitime büyük zarar vereceğinin altını çizdi. Gök ‘Dershaneleri kapatmayın, aksine destekleyin’ çağrısında bulunarak “Dershaneler sayesinde gençlerimiz kötülüklerden korunuyor ve bu gençler iyi okullar kazanarak hem kendilerinin hem ailelerinin hem de memleketlerinin geleceğine katkı yapıyorlar. Yapılan araştırmalara göre lise öğrencilerinin %45 inin sigara, %32 sinin alkol ve %9 unun uyuşturucu kullandığı ülkemizde dershanelerde verilen rehberlik faaliyetleri ile gençlerin bu zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması sağlanmaktadır. Okullar arasındaki eğitimde kalite farkı dershanede verilen eğitimle en aza indirilmektedir. Dershaneler eğitime bir alternatif değil, eğitimin tamamlayıcısıdır.
Dershane öğretmenleri değerler eğitimi kapsamında vatan, millet, anne, baba sevgisi ile vicdani ve ahlaki değerleri öğrencilerine öğretmektedirler.”dedi.
Hiç kimse hiç kimseyi dershaneye gitmeye mecbur etmiyor. Dershanelerde yaklaşık 100 bin insanın çalıştığını, bu nedenle ciddi bir istihdam alanını oluşturduğunu dile getiren Gök  “Hiç kimse, hiç kimseyi zorla dershaneye gitmeye mecbur etmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün de ifade ettiği gibi “Öncelikle dershaneleri doğuran sebepleri ortadan kaldırmak” lazım. Dikkat edin bugün Türkiye’de, üniversite imtihanına girecek öğrencilerin yüzde 70’i dershaneye gidiyor. Dershaneler; toplumun büyük çoğunluğu tarafından benimsenmiş, her kesim tarafından yoğun ilgi gören kurumlardır. Bu kurumlar Türk Eğitim sistemindeki açığı kapatarak eğitimin başarısını artırılmasına bu yönüyle de katkı sağlamaktadır. Dershanelerde bir dersin ücreti 5 TL. Yani bir müstahdem, sigara parasını biriktirse ayda 60-70 lira verse hafta sonu bir çocuğunu rahatlıkla dershaneye verebilir.” dedi.
“Cevabı verilemeyen sorular var”
Gök, dershaneler kapatıldığında okullar arasındaki eğitim ve kalite farkı nasıl giderilecek, lise mezunu öğrenciler sınavlara nerde hazırlanacak, öğrenci boş zamanlarını nerede geçirecek, takviye eğitim ihtiyacı nereden karşılanacak, meslek ve imam hatip liseleri anlatılmayan sınav müfredatını nereden öğrenecek, dar gelirli aileler sınavlara nasıl hazırlanacak, veliler özel okul ücretlerini nasıl ödeyecek, dershanelerin kapanmasıyla oluşan boşluğu hangi kurumlar dolduracak, klasik eğitim anlayışı ile eğitim alan öğrenciler test tekniğini nasıl öğrenecek sorularının cevap beklediğini belirtti. Gök, ayrıca “Kanun zoruyla kapatmanın, özel teşebbüslere kilit vurmanın dayanağı nedir? “ dedi
Demosan Otel’deki basın açıklamasından sonra söz alan Türk Eğitim Sen Başkanı Ziya Hotamışlı ve Karaman Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Nevzat Erkan yaptıkları açıklamalarda özel teşebbüs olan kurumların kapatılması kararının çok yanlış olduğunu, eğitimde bir iyileştirme düşünülüyorsa bu işe yanlış yerden başlandığını belirttiler. Gerek Türk Eğitimsen Genel Başkanı İsmail Koncuk ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun bu konudaki görüşlerinin kapatılmama yönünde olduğunu belirtti.

 İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
farukk - 3 yıl önce
sabah grubundan başka diğer dersaneler niçin yok acaba..türk eğitim sen senin öğretmenlerin demekki yetersiz,dersaneler kaldırılamaz diyorsun.dersaneyi bu derece yüceltmek okullara,okul öğretmenlerine hakarettir.cemaatın bir hesabı var ama...
Avatar
MUHABİR - 3 yıl önce
karamanda çok takdir ettiğim eğitim bir sen şube yönetimini göremedim
Avatar
yurda - 3 yıl önce
Tes kokuyu aldı herhaldeyalnız mhp nin de seçim programında dersaneler kapatılmalı dediklerini unutuyorlar herhalde.cemaatin bu kadar siyasallaştığı başka bir dönem olmadı
Avatar
HİÇ - 3 yıl önce @farukk
siz nasil görmek istiyorsaniz öyle görmüssünüz.orda ben bir dersane temsilcisi göremedim.diğer bir husus ebs li olup çocuğunu dersaneye göndernlerde var.basit bir mantikla siz varsayimda bulununuz.nasilsa iyi varsayimda bulunuyorsunuz.
Avatar
Sonuncu baba - 3 yıl önce
41 kere maşallah.;) 41 STK nın bide ısımlerını açıklasalarmış ıyı olurmus...
Avatar
MEHMET - 3 yıl önce
bu 41 stk kuran kurslari ve i̇hl leri̇ kapatilirker si̇vi̇l deği̇lmi̇ydi̇ acaba...
Avatar
Mikbal Baran - 3 yıl önce
Kamuda çalışan bir ogretmen dersaneyi savunuyorsa,benim size anlatacak bilgim yok.siz gidin benden alamadığınız bilgiyi dersaneden alindemektir.
Avatar
vay öğretmenim vay - 3 yıl önce
şu na bak ya dershaneye ihtiyaç var diyen kişiler gelende öğretmen ve öğretmen sendikası haha valla biryerim le güldüm şimdi insan şu karede çıkarken eğitim verdiği öğrencilere ve velilere ben bukadar mı eğitim veriyorum siz gidin dershaneden alın mı diyecekler töbe töbe..