Kimlik Doğrulama Sistemi Engelli Öğrencileri Zor Durumda Bırakıyor

BTSO 23. Komite Başkanı Akif Akyıldız, Bursa’daki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sahipleriyle bir araya geldi.Akyıldız, sağlık kurulu raporuyla engelli olduğu tespit edilen ve RAM Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu kararı ile destek...

Kimlik Doğrulama Sistemi Engelli Öğrencileri Zor Durumda Bırakıyor

banner390
BTSO 23. Komite Başkanı Akif Akyıldız, Bursa’daki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sahipleriyle bir araya geldi.

Akyıldız, sağlık kurulu raporuyla engelli olduğu tespit edilen ve RAM Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu kararı ile destek eğitimi programlarından yararlanması uygun görülenlere özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek konusunda kanuni açıklar olduğunu öne sürdü. Akyıldız, "Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden destek eğitimi talep eden engellilerin takibi için kimlik doğrulama sistemi (KDS)  denilen “avuç içi damar izi yöntemi” kullanılıyor. Bu uygulamaya 17 il itibariyle geçildi, diğer illerde de uygulamaya geçilmesi beklenmekte. Uuygulama başlatılan illerde engellerinden dolayı bazı öğrenciler, otizmli, ağır zihinsel engelli öğrencilerimiz KDS’yi reddetmekte, öğrenci, anne, baba, öğretmen müdür eğitimi bırakıp, bu işle uğraşmak zorunda kalmaktadır" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.