KMÜ'de Konferans

KMÜ'de Biyonanorobotik Konferansı

KMÜ'de Konferans

banner390
 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) ‘Biyonanorobotik’ konulu konferans verildi. KMÜ Biyomühendislik Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ve sunumunu Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Üvet’in yaptığı konferansa KMÜ Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Biyonanorobotik’in çok geniş ve karmaşık bir dünya olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Üvet bu dünyayı anlamak için öncelikle robotun tanımının yapılması gerektiğini söyledi. Üvet robotları, ‘mevcut bir insanın yapmasını istediğimiz eylemi, içinde kurguladığımız yapay zeka vasıtasıyla yapan cihazlar’ olarak tanımladı.

Üvet, nanorobotik ile uğraşan bir mühendisin en çok etkileşim halinde olduğu bilim dallarını tıp, biyoloji ve elektronik olarak sıraladı. Üvet, konferans boyunca dinleyenlere birçok nanorobot projesi tanıttı. Beynine yerleştirilen bir elektrot vasıtasıyla kontrol altına alınan güve böceğini örnek veren Üvet, böceğin elektrot yardımıyla uçma, kanat çırpma, manevra gibi davranışlarının kontrol edilebildiğini söyledi.

Konferans Prof. Dr. Ahmet Yıldırım’ın Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Üvet’e plaket sunmasıyla sona erdi.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.