KMÜ'de Seminer

KMÜ'de Peygamber ve Dünya Ailesi Semineri

KMÜ'de Seminer

banner390
 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) “Peygamber ve Büyük Aile Hayatı” konulu seminer verildi. KMÜ Genç Girişimciler Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen seminere KMÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fevzi Kılıçel, öğretim elemanları, öğrenciler ve veliler katıldı.
“14 Asra ve Bütün İnsanlığa Reçete”

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminer Kuran tilavetiyle başladı. Ardından kürsüye çıkan Araştırmacı Yazar Halil Uslu, Hz. Peygamberin 14 asra ve bütün insanlığa reçete yazdığını belirtti. Araştırmacı Yazar Uslu, Peygamberin ilk ‘insan hakları koyucusu ve koruyucusu’ olduğunu söyleyerek İslam alemine bakıldığında sorulması gerekenin “Hadisler mi bizden uzaklaştı, biz mi hadislerden uzaklaştık?” sorusu olması gerektiğini ifade etti.

“Camide omuz omuza, dışarıda boğaz boğaza”

Araştırmacı Yazar Uslu, Müslümanların Mehmet Akif’in deyimiyle ‘camide omuz omuza, dışarıda boğaz boğaza’ olduğunu kaydederek Hz. Peygamber’in tebliğ usulü ve İslam’ın köle ile efendiyi eşitleyen sisteminin örnek alınmasını tavsiye etti.

Peygamberin hadislerinde müminler arasında bağlılık ve insanlığa karşı sorumluluk konusunun önemli olduğunun altını çizen Uslu, 8 Mart 632 tarihinde gerçekleştirilen Veda Hutbesi’ne değindi. 124 bin sahabenin dinlediği Veda Hutbesi’nin ‘ebedi vasiyet’ anlamına geldiğini kaydeden Uslu, “Veda Hutbesi’nde Hz. Peygamber önce ‘ey insanlar’ diye hitap ediyor. Sonra ‘ey müminler’, sonra da ‘ey ashabım’ diyor. Onun ‘ey insanlar’ hitabına bugün de bütün dünya ailesi giriyor.” şeklinde konuştu.

“Türkiye, 85 bin cami ile dünyada ilk sırada”

Dünyada bugün 200 devlet, 7 milyar insan ve 57 İslam ülkesi ile 2 milyara yakın Müslüman

olduğunu dile getiren Uslu, Peygamberin İstanbul’un fethi ile ilgili hadisi üzerine 85 yaşında yollara düşen Ebu Eyyub El-Ensari’nin aşkının bugün neresinde olduğumuz sorusunu yöneltti. Uslu, Türkiye’de 85 bin caminin bulunduğunu ve bu nedenle dünyanın en çok ezan okunan ülkesi olduğumuzu söyleyerek Türkiye’de en çok caminin ise önce İstanbul, ardından da Konya’da yer aldığını belirtti.

Uslu, 17 milyonluk Hollanda’da 4500 kilise ve 450 cami varken kiliselerin bomboş, camilerin ise tıklım tıklım dolu olduğunu söyleyerek Almanya’da da 7 bin kilise ve 3000 caminin doluluk oranının benzer olduğunu kaydetti.

“Çıkış yolu Peygamberin yolu ve onun sözleridir”

Gerek İslam ülkelerinde gerekse dünyanın diğer ülkelerinde yaşanan pek çok olumsuz duruma dikkat çeken Uslu, Hz. Peygamberin öğretileri ve hadislerinin tüm insanlığa yol

gösterici olduğuna vurgu yaparak “Çıkış yolu Hz. Peygamberin yolu, onun sünneti ve onun sözleridir.” dedi.

Etkinlik katılımcılara plaket verilmesiyle sona erdi.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.