2. Uluslararası İslam Ticaret Hukuku Kongresi

- Prof. Dr. Hayrettin Karaman: - "İslam modernistleri 'ilk fazlalıkta öngörülen faiz yasak değildir. Ödeyemeyip katlanan para faizdir’ diyor. Allah ‘Eğer faizden vazgeçerseniz resülmal (ilk para) sizindir' diyor, ‘resülmal (ilk para) artı ilk faiz sizindir’ demiyor. Burada çok güçlü bir cevap var"

2. Uluslararası İslam Ticaret Hukuku Kongresi

banner390

KONYA (AA) - İslam hukuku uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, faiz tartışmalarına ilişkin, "İslam modernistleri 'ilk fazlalıkta öngörülen faiz yasak değildir. Ödeyemeyip katlanan para faizdir’ diyor. Allah, ‘Eğer faizden vazgeçerseniz resülmal (ilk para) sizindir' diyor, ‘resülmal (ilk para) artı ilk faiz sizindir’ demiyor. Burada çok güçlü bir cevap var" dedi.

Karaman, Dedeman Otel’de düzenlenen 2. Uluslararası İslam Ticaret Hukuku Kongresi'nde, İslami bir ticaret yapılmak isteniyorsa ve burada ilk olarak faizsiz bir ekonomiden söz ediliyorsa bunun engelinin sebepleri olduğunu söyledi.

Söz konusu engelin, çözümü bilmemekten kaynaklı olmadığını belirten Karaman, "Çözümle ilgili çok bilgi var. Aslında İslam hakkında da cahil değiliz. Onunla ilgili de çok bilgimiz var ama hayata geçirilemiyor. Hayatımızda İslam neden eksik? Bunun sebebi, bilmemekten kaynaklı değil. Tüm bunların sebebi eğitim ve siyasettir. Bildiklerimizi hayata geçirmemize engeller, ferdi bazda eğitim, içtimai olarak da ülke ve dünya siyasetiyle alakalıdır" diye konuştu.

Bugün dünyada hakim olan küresel ekonomik sistemde, finansmanın omurgasında faizin bulunduğuna dikkati çeken Karaman, şöyle devam etti:

"Faizsizlik orada hiç düşünülmüyor. Ama şimdi 'biz bunun içerisinden kendimizi çekip çıkaramayız, onun bir parçası olarak yol almak ama bu arada kendimiz olmak için de çalışmak durumundayız' denildi. Demek ki bizim üzerimizde büyük bir kabus, büyük bir baskı mevcut. O da dünya ekonomik sistemidir. Bu kongrelerin yanında, insanımızın nefsini Müslüman kılmak için gece gündüz hiç durmadan çalışmamız gereken alan eğitimdir. Sonra da siyasi engelleri ortadan kaldırmak için gayret göstermemiz lazım.”

- "Tartıştığımız konulardan biri de faizdir"

Karaman, İslam ekonomisi, İslami ticaret ve finans meselesi konularında İslam dünyasının "İslam modernistleri" ve "gelenekçiler" olarak ikiye ayrıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İslam modernistlerinin aslında genel görüşleri şu; ‘Din dediğin iman, ibadet, ahlaktır. Diğerleri bağlayıcı değildir’. Her zaman bu konuda laiksel bir yaklaşımla, bilimin, aklın, dünyanın gereklerini alarak düzenlerler, çözerler ve 'din dediğin budur' derler. Bunun karşısında biz de ‘yok bu öyle değil, din ayı zamanda mensuplarının siyasi, içtimai, hukuki ve iktisadi hayatlarını da düzenleyebilecekleri irşatlar, külli ve cüzi hükümler vardır ve bunlar daimidir’ diyoruz. O zaman bu kongrenin anlamı oluyor. Tartıştığımız konulardan biri de faizdir. Bu bazı gelenekçilerin içinde de var. İslam modernistleri 'ilk fazlalıkta öngörülen faiz yasak değildir. Ödeyemeyip katlanan para faizdir’ diyor. Allah ‘Eğer faizden vazgeçerseniz resülmal (ilk para) sizindir' diyor, ‘resülmal (ilk para) artı ilk faiz sizindir’ demiyor. Burada çok güçlü bir cevap var."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.