banner417
banner425
30 Kasım 2014 Pazar 14:42
56 Okunma
Balık Fiyatlarındaki Azalma Hem Satıcı Hem Müşteriye Yaradı
banner416
Karadeniz ve Marmara’da balık çeşitliliğinin artmasıyla balık pazarlarında düşen fiyatlar hem vatandaşı hem de satıcıyı memnun etti. Havaların yumuşaması ile denize çıkan teknelerin kıyıya ağları dolu dönmesi balık pazarlarında fiyatların düşmesine neden oldu. Soğuk havalarda çok tüketilen hamsi başta olmak üzere balık fiyatlarında yaşanan düşme, hem balık satıcılarının hem de balık yemek isteyen vatandaşların yüzünü güldürdü. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan balık pazarında vatandaşların ilgisinden memnuniyetini dile getiren balıkçılar, “Mevsimsel olarak balık çekilmeye başlasa da bu bolluk bizi sevindiriyor” dedi.

Kocaeli Balık Pazarı’nda esnaflık yapan Kemal Bineklioğlu, fiyatların düşmesinin piyasayı canlandırdığını belirterek, “2-3 gündür havanın yumuşamasıyla balık çeşitliliğinde bir artış oldu. Balık fiyatları aşağıya düştü. Geçen hafta soğuklarla birlikte biraz yükselmişti fiyatlar. Şu an fiyatlar yine eski seviyesine indi. Geçen hafta 15-20 civarında olan fiyatlar 12-13 civarına indi. Hamsi 7-8 liraya, 15 lira olan çinekopu bugün 13 liraya satıyoruz. Gün gün değişiyor fiyatlar ama bir ay önceki balıkçılığı yakalamamız zor. Çünkü balık yavaş yavaş çekilmeye başladı. Mevsimsel olarak da bolluk dönemini biraz geride bırakmaya başlıyoruz. Şimdiki durum bu ayın bolluğu. Bu hava böyle olduğu sürece satışlar iyi gidiyor ama havalar sertleşti anca fiyatlar yeniden yukarıya doğru trent yapar."

Balık pazarındaki vatandaşlar ise fiyatların düşük seyretmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek sofralarını balıkla donattıklarını söyledi.

Balık tezgahlarında geçen hafta 15 TL olan çinekop 10,5 lira, palamut 3-5 TL, 15 TL olan tekir 13 TL, 8-10 TL arasında satılan hamsi 5-8 TL arasında satışa sunuluyor.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426