banner417
banner425
11 Kasım 2014 Salı 17:55
60 Okunma
Çorumlu İşadamlarından Dış Ticaret Atağı
banner416
Çorum’un dış ticaret potansiyelini ve yerel firmaların uluslararası pazarda rekabet gücünün artırılmasının desteklenmesini Stratejik Planı’nda kendisine hedef olarak belirleyen Ticaret ve Sanayi Odası, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında Çorum’daki gıda işleme makineleri sektörünün mevcut dış pazarlardaki payını artırmak ve potansiyel hedef ülkelere ihracat yapmaya yönelik gerekli altyapıyı oluşturarak uluslararası rekabet gücünü geliştirmek amacıyla Çorum Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Fransa’ya yurtdışı pazarlama gezisi düzenlendi.

Çorumlu firmaların oluşturduğu Grain Tech Cluster markasıyla gerçekleştirilen gezinin ilk gününde Paris’te bulunan Türkiye’nin Fransa büyükelçiliği ziyaret edilerek, burada ticaret ataşeleriyle küme toplantısı gerçekleştirildi. Grain Tech Cluster, programın ikinci günüde, Fransa’nın Reims şehrinde 65 yıldır düzenlenen JTIC Uluslararası Değirmencilik Fuarı’nda tanıtıldı. Dünyada söz sahibi üreticilerin katılım ile gerçekleştirilen fuarda Çorum’un gıda işleme makinelerindeki gücü, sektör temsilcilerine anlatıldı.

Sektörün geleceğine yön verecek konferansların da düzenlendiği fuara ilk kez katılınmasına rağmen yapılan etkili tanıtım çalışmaları sonucu Grain Tech Cluster firmaları fuarda en iyi uluslararası katılımcı ödülüne layık görüldü. Çorum’u ve Türkiye’yi gururlandıran bu ödül, fuara katılan diğer sektör temsilcilerinin dikkatini Çorum’a çekmeyi başardı. Fuarda ayrıca, çeşitli aralıklarla basın toplantıları düzenlenerek Grain Tech Cluster firmalarının Avrupa basını aracılığıyla bütün kıta Avrupa’sına tanıtımı sağlanmıştır.

UR-GE Projesi’nden sorumlu Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Erkan, Hindistan’ın ardından Fransa’ya düzenlenen yurtdışı gezisinin amacına ulaştığını söyledi.

Erkan, gıda işleme makinecileri olarak, Çorum’un bu anlamdaki üretim kabiliyetlerini bütün dünyaya duyurmayı hedeflediklerini ifade etti. UR-GE Projesi kapsamında eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerine 2015 yılında da devam edeceklerini açıklayan Erkan, 2015 yurtdışı programı için sektörde büyük potansiyel taşıyan ABD, Kanada ve Latin Amerika ülkelerini hedef olarak belirlediklerini açıkladı.

ÇORUMLU FİRMALAR, BİRBİRLERİ İLE DEĞİL ULUSLARARASI RAKİPLERİ İLE REKABET EDİYOR

Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, Çorum’un uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak, dolayısıyla dış ticaret potansiyelini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen UR-GE Projesi’nin başarıyla uygulanmaya devam ettiğini açıkladı.

Çorumlu gıda işleme makineleri sektöründeki firmaların projeye yoğun ilgi gösterdiğini belirten Başaranhıncal, “Firmalarımız proje sayesinde birbirleri ile rekabet etmek yerine, güç birliği yaparak uluslararası rakipleri ile rekabet etmektedirler. UR-GE Projesi sayesinde sağlanan bu güç birliğinden orta ve uzun vadede önemli kazanımlar elde edilecektir. Grain Tech Cluster’ın kısa vadede elde ettiği en önemli kazanım ise, katıldığı fuarda En İyi Uluslararası Katılımcı ödülüne layık görülmesidir” dedi.

Çorum ilimizin belli başlı konularda önemli üretim merkezlerinden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Başaranhıncal, “Makine sanayi ve alt sanayileri, toprak sanayi gibi sektörlerde ilimiz, önemli üretim merkezlerindendir. Şu anda bir ‘yığın’ durumunda olan sektörlerimiz, Kümelenme Projesi ve UR-GE Projeleri ile ‘yığın’ olmaktan ‘küme’ olmaya doğru ilerlemektedir. Sektörlerimizde yapılan ya da yapılacak olan bu tür güç birlikleri, hem firmalarımızı, hem de ilimizi uluslararası pazarlarda daha rekabetçi kılacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426