Ekonomi Bakanı Elitaş:

- "Bir ve beraber olabilirsek, yerli ve milliliği bu dönemde en üst seviyede tutabilirsek, 'önce ülkem' diyebilirsek, terör örgütünü ve bölücüleri dışlayabilirsek, Paralel Yapı'nın Türkiye üzerindeki egemenliğine hep beraber 'hadi oradan defol git' diyebilirsek, onları yok etmek için uğraşabilirsek Türkiye'nin önü çok aydınlık" - "Orta Afrika'da keşfedilmeyi bekleyen, Türk mallarıyla tanışmayı bekleyen ülkeler var. Türkiye'yi tanıtmaya devam edeceğiz"

Ekonomi Bakanı Elitaş:

banner390

KAYSERİ (AA) - Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 2016 yılından beklentilerine ilişkin, "Bir ve beraber olabilirsek, yerli ve milliliği bu dönemde en üst seviyede tutabilirsek, 'önce ülkem' diyebilirsek, terör örgütünü ve bölücüleri dışlayabilirsek, Paralel Yapı'nın Türkiye üzerindeki egemenliğine hep beraber 'hadi oradan defol git' diyebilirsek, onları yok etmek için uğraşabilirsek Türkiye'nin önü çok aydınlık" dedi.

Bazı programlara katılmak için Kayseri'ye gelen Elitaş'ı, Kayseri Havalimanında Vali Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve öteki ilgililer karşıladı. Daha sonra AK Parti İl Başkanlığına geçen Elitaş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Rusya ziyaretine ilişkin soruyu yanıtlarken Elitaş, şunları söyledi:

"Bir siyasi partinin genel başkanı bir taraftan Türkiye'de terör ve şiddetin daha da fazla olması için tahrik eden bir faaliyette bulunurken, aynı zamanda tüm dünyanın kabul ettiği Türk hava sahasını ihlal ettiğinden dolayı angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın ülkesine gidip Türkiye'yi şikayet etme bahtsızlığı içerisinde, ihanet çemberi içerisinde bulunan bir durumu yaşıyoruz. Maalesef bunu da bir kısım medyamız o kişiyi haziran öncesinde olduğu gibi şirin gösterip 'ne kadar güzel' diye ifade ederken, bir taraftan güvenlik güçlerimizi sanki şiddet uygulayan, teröristleri de mağdur gibi göstermeye çalışan bir grup medya ve sivil toplum örgütleri var."

Bazı medya ve sivil toplum örgütlerini ülkeye karşı tutumları dolayısıyla eleştiren Elitaş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi yerlilik ve millilik önemli bir noktaya doğru geldi, bu her tarafta. Milletin güzü ve kulağı olması gereken medya, yerli ve milli olamazsa, sivil toplum örgütleri yerli ve milli olmazsa, sadece kendi menfaatleri veya başkaları tarafından yönlendirmeyi kabul ettikleri takdirde sıkıntılar olabilir" diye konuştu.

Bir basın mensubunun 2016 yılına ilişkin görüşlerini sorması üzerine Elitaş, birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekti. Gelecek yıldan umutlu olduğunu vurgulayan Elitaş, şöyle devam etti:

"2016 yılında bu sorunların tamamını aşabilirsek, bir ve beraber olabilirsek, yerli ve milliliği bu dönemde en üst seviyede tutabilirsek, 'önce ülkem' diyebilirsek, terör örgütünü ve bölücüleri dışlayabilirsek, Paralel Yapı'nın Türkiye üzerindeki egemenliğine hep beraber 'hadi oradan defol git' diyebilirsek, onları yok etmek için uğraşabilirsek Türkiye'nin önü çok aydınlık. İnşallah o da olacak. Bütün toplumun katmanlarıyla bir ve beraber Türkiye'yi yeni bir hamleyle 2016 yılında zirveye taşımak için gayret göstermeliyiz."

Elitaş, Türkiye'yi ve Türk mallarını yurt dışında tanıtmak için yoğun şekilde çalıştıklarını, dış ticaret yönünden daha keşfedilmeyen, gidilmeyen çok ülke olduğunu dile getirdi.

Birçok ülkenin Türkiye'ye "hadi buyurun gelin" dediğini aktaran Elitaş, "Geçen hafta Kenya'daydım, 164 ülkenin ekonomi bakanlarıyla bir araya geldik. Orta Afrika'da keşfedilmeyi bekleyen, Türk mallarıyla tanışmayı bekleyen ülkeler var. Türkiye'yi tanıtmaya devam edeceğiz. Biz hep birlikte Türkiye olabilirsek, yönlendirmelerle değil de ülke sevdasıyla hareket edersek önümüz aydınlık" değerlendirmesinde bulundu.

- Yeni nesil yazar kasada sürenin uzatılması

Maliye Bakanlığının yeni nesil yazar kasa uygulamasında süreyi uzatmasına ilişkin soru sorulması üzerine Elitaş, yeni nesil yazar kasaların çok önemli işlevleri beraberinde getirdiğine işaret etti.

Yazar kasa temininde güçlükler olduğuna değinen Elitaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Birkaç firma bu konuyla ilgili faaliyet gösteriyor. İlk olduğu dönemde fiyatlar bayağı yüksekti sonra ilgili bakan arkadaşlarımızın müdahaleleriyle fiyatlar biraz daha uygun hale geldi. Bunlardan bir kısmı Nisan 2016, bir kısmı yıl sonu olacak şekilde bir düzenleme yapılmış. En son 17 Ocak 2017 tarihinde 150 binden az hasılası olanlar yazar kasaya geçmiş olacaklar. Yazar kasalar tüketiciler açısından hizmeti daha iyi sağlayacak. İnşallah bir daha uzatmaya imkan vermeden yazar kasa yürürlüğe girmiş olur."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.