Ekonomi Bakanı Elitaş:

- "2016 hep beraber koşma, mücadele etme, Türkiye'yi zirveye taşımak için birlik ve beraberlik içinde gayret gösterme yılıdır diye düşünüyorum" - "Bir taraftan Rusya ile diğer taraftan Ortadoğu ile olan problemi aşmak için yeni stratejiler, hedefler belirlememiz gerekir. Onun için gayret gösteriyor, çalışmalarımız devam ediyor" - "Her krizde bir fırsat vardır. Biz bu krizin içinde boğulan değil, fırsatı ortaya çıkaran bir ülke olmak zorundayız. Bunun da çaresi bir ve beraber olmaktır"

Ekonomi Bakanı Elitaş:

banner390

KAYSERİ (AA) - Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "2016 hep beraber koşma, mücadele etme, Türkiye'yi zirveye taşımak için birlik ve beraberlik içinde gayret gösterme yılıdır diye düşünüyorum" dedi.

Elitaş,  AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlenen "AK Gençlik Vekilleriyle Buluşuyor" programında yaptığı konuşmada, dünyanın geleceğinin gençlerin elinde olduğunu, Türkiye'nin çağ atlayabilmesi için en önemli cevheri gençlerle ilgili meselelerde daha ayağı yere basan politikalar üretmesi gerektiğini belirtti.

AK Parti iktidarları döneminde okullaşmaya, eğitime olağanüstü katkı sağlandığını ifade eden Elitaş, Türkiye'de 2002 yılında 70 üniversite varken, bugün 200 üniversiteye doğru hızla ilerleme sağlandığını kaydetti.

Üniversitelerin temel alt yapısını daha da olgunlaştırarak, eğitilen gençleri dünya ile yarışabilir hale getirme konusunda çalışmalar yaptıklarını aktaran Elitaş, şöyle konuştu:

"2002 yılında siyaset sahnesine milletvekili adayı olarak çıktığımızda Kayseri'nin bir üniversitesi vardı. Şimdi iki devlet, iki vakıf üniversitesiyle eğitimde de önemli bir noktaya geldi. Bu çalışmalarımız, gayretlerimiz devam edecek. İki hafta önce Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle İstanbul'da çok önemli toplantı yaptık, inovatif düşüncenin geliştirilmesiyle ilgili. Gençlerin zihnindeki cevherleri ortaya çıkarma adına olağanüstü heyecan duyduğum toplantıydı."

Gençlerin zihinlerindeki pırıltıların somutlaştırılması için iş adamlarından destek isteyen Elitaş, onların heyecanlarının zirveye taşınıp ekonomiye kazandırılması gerektiğini vurguladı.

- "Gün birlik beraberlik günü"

Elitaş, 2016'nın zor bir yıl olacağını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çevremizde farklı pozisyonlar, farklı şekillenmeler ortaya çıkıyor. Dünyanın merkezi bizim bulunduğumuz coğrafya. Bu coğrafyada farklı türde hesaplar ortaya çıkıyor. 2016 hep beraber koşma, mücadele etme, Türkiye'yi zirveye taşımak için birlik ve beraberlik içinde gayret gösterme yılıdır diye düşünüyorum. 1 Kasım seçimlerinde söylediğimiz slogan vardı 'ilk günkü aşk gibi' diye. Bu ilk günkü aşkı, 14 Ağustos 2001'de AK Parti kurulurken yaşadığımız heyecanı, bugünden itibaren 2016'dan itibaren yaşayabilirsek önümüzdeki bütün engelleri bertaraf etme gücüne sahip oluruz. Bir taraftan Rusya ile diğer taraftan Ortadoğu ile olan problemi aşmak için yeni stratejiler, hedefler belirlememiz gerekir. Onun için gayret gösteriyor, çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Sayın Başbakanımızın takip ettiği yolda Türkiye'yi iyi bir noktaya götürmek için gayret gösteriyoruz. Gün birlik, beraberlik günü, gün birlikte Türkiye olma günüdür. Gün durmak yok yola devam günüdür."

- "Krizi fırsata çeviren ülke olmalıyız"

HDP Eş Genel Selahattin Demirtaş'ın Rusya ziyaretine de değinen Elitaş, "Rusya'ya Türkiye'yi şikayet ediyor. Bu ihanetle eş değer bir süreç" dedi.

Bazı medya gruplarının Rusya'nın sesi gibi yayın yaptıklarını ileri süren Elitaş, şöyle devam etti:

"Bir taraftan paralel medya, 1 Kasım seçimlerine giderken terör örgütünün sesi gibi onun sözcüsü gibi davranırken, öbür taraftan bazı medya grupları 24 Kasım'dan itibaren Rusya'nın sesi gibi davranmaya çalışıyorlar. Onları sağduyuya davet ediyorum. Yerli ve milli olmaya davet ediyorum. Sadece 'ülkem' demeyi içlerine sindirmeyi ve yürekten söylemeye davet ediyorum. Eğer biz bunu yapabilirsek, 2016 yılında ülkemizin ileriye gitmesi için gayret gösterirsek, samimi şekilde bu düşünceyi zihnimize kazıyabilirsek, sivil toplum örgütleri, gençleri, siyasi partileri, medyasıyla bu bilince ulaşabilirsek, 2016 dünya için zor bir yıl ama Türkiye için iyi bir yıl olabilir. Her krizde bir fırsat vardır. Biz bu krizin içinde boğulan değil, fırsatı ortaya çıkaran bir ülke olmak zorundayız. Bunun da çaresi bir ve beraber olmaktır."

Elitaş'ın konuşmasını tamamlamasının ardından, toplantı basına kapalı devam etti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.