Ekonomi Bakanı Elitaş:

- "2015'te, bugün itibariyle 141 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş durumdayız. Son 1 hafta, 5-6 gün içerisinde de ümit ediyoruz, diliyoruz ki 143 milyar dolarlık, 2015 yılı hedefini geçeceğiz" -"Terör sorunuyla ilgili sonuna kadar gidileceğini, Çözüm Süreci'nin terörle mücadele haline geldiğini, PKK terör örgütünün Kürt soylu kardeşlerimize yaptığı zulüm durana kadar da devam edeceğini ifade etmek istiyorum" - MÜSİAD Genel Başkanı Olpak: "MÜSİAD olarak geçmişte siyasetin ya da yargının iş alemi üzerinde kurmak istediği ya da kurduğu tahakküme nasıl karşıysak, bugün ve gelecekte de iş aleminin ya da başka kurumların siyaset veya yargı üzerinde oluşturmaya çalışabileceği tahakküme de karşı olmaya devam edeceğiz"

Ekonomi Bakanı Elitaş:

banner390

KAYSERİ (AA) - Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 2015'te Türkiye'nin bugün itibariyle 141 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, "Son 1 hafta, 5-6 gün içerisinde de ümit ediyoruz, diliyoruz ki 143 milyar dolarlık, 2015 yılı hedefini geçeceğiz" dedi.

Elitaş, bir otelde düzenlenen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 91. Genel İdare Kurulu Gala Programı'nda yaptığı konuşmada, derneğin Kayseri şubesinin kuruluş hikayesini anlattı.

MÜSİAD'ın, kuruluşundan bu yana geçen 25 yıllık süreçte geldiği noktanın takdire şayan olduğunu belirten Elitaş, büyük bir iş adamı ailesi olan MÜSİAD'ın paydaş olduğu her türlü etkinlikte yer almanın kendisine büyük bir heyecan verdiğini ifade etti.

"Türkiye'de elit sermayenin temsil edildiği sivil toplum örgütleri, ülkenin kıt kaynaklarını hep kendilerine doğru çekmeye, pastadan en büyük payı kendileri alıp, kırıntıları başkalarıyla paylaşmaya gayret gösterirlerdi" diyen Elitaş, "Bu çemberi kıran MÜSİAD ve daha sonraki sivil toplum örgütleri oldu. Artık globalleşen dünyada sivil toplum örgütlerinin ehemmiyetini hep beraber biliyoruz. Dünyayı gezebilmek için, dünyayla bütünleşebilmek için, dünya nimetlerinden faydalanabilmek için bir ve beraber hareket edip, birlikte karar üretip, birlikte düşünüp, bu düşüncelerimizi hayata geçirmemiz gerekir" ifadelerini kullandı.

Elitaş, Türkiye'nin 2002'de 230 milyar dolar olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın 2014'te 800 milyar dolara çıktığını, 2002 sonunda 36 milyar dolar olan ihracatın 2014'te 157,6 milyar dolara yükseldiğini dile getirerek, "Bu başarıyı siz sanayicilerimiz yapıyor. Nasıl yapıyor? Hükümetin önlerindeki engelleri kaldırmasıyla yapıyor. Artık içinde bulunduğumuz sistem, serbest piyasa ekonomisi, iş adamının, özel sektörün önündeki engelleri kaldırma sistemi olarak devam ediyor. İşte 2002'den bugünü kadar yaptığımız iş ve işlemlerin sonucu bu noktaya doğru geldi" diye konuştu.

2015 yılının gelişmiş ekonomilerden ziyade, gelişmekte olan, büyüme istidadı gösteren ekonomilerde bazı problemler ortaya çıkardığını belirten Elitaş, şöyle devam etti:

"Özelilkle enerji ve hammadde fiyatlarındaki olağanüstü düşüş Avrupa, Amerika, Ortadoğu'daki ülkelerin gelirlerinde azalma getirdiği gibi bizim de gelirlerimizde bir azalmaya yol açtı. 2015'te, bugün itibariyle 141 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş durumdayız. Son 1 hafta, 5-6 gün içerisinde de ümit ediyoruz, diliyoruz ki 143 milyar dolarlık 2015 yılı hedefini geçeceğiz. 2015 yılının 11 ayındaki ihracatımızın niceliksel, parasal yapı değerine baktığımızda 143 milyar doları inşallah yakalayacağız. Kur etkisinden dolayı 11 milyar dolarlık parasal ihracat eksikliğimiz var. Miktar cinsinden baktığımızda 2015 yılında yüzde 1,5'luk artışın gerçekleştiğini ifade ediyorum."

- 17-25 Aralık operasyonu 

Elitaş, 25 Aralık'ın Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen darbe girişi olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"17 Aralık'ta başlayıp 25 Aralık'a kadar devam eden siyaseti yok etme darbe girişimi, adına cemaat deyip menfaat ilişkilerinin ön plana çıktığı bir örgütün, hizmet diye adını değiştirip himmet diye iş adamlarından zorla topladığı paralarla, milletin tepesine çökme, milletin iradesine yok etme gayretlerinin olduğu bir gündü. O gün Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu, sivil toplum örgütlerinin desteğiyle hamdolsun sivil darbe girişiminin, üstü kisveli yüzü maskeli bir girişimi önleme sonucuyla karşı karşıya kaldık. Bir içimizde düşmanlar var, iki dışımızda bizimle uğraşanlar var. Türkiye'nin içinde bulunduğu ivmeli hareketi, büyüme hareketini yok edebilmek için her türlü fitneyi, fesadı, yalanı her şekilde utanmadan sıkılmadan söyleyen, aklı dışarda, patronu dışarda ve bütün eylemlerini, bütün zihnini başkalarına teslim etmiş bir zihniyet, Türkiye'yi karıştırarak yok etme gayreti içerisinde olanların taşeronu olarak görev yapmıştı."

- Demirtaş'ın Rusya ziyareti 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Rusya ziyaretini de eleştiren Elitaş, şunları kaydetti:

"İki gün önce, bu milletin anasının ak sütü gibi helal oylarıyla seçilmiş, TBMM'de temsil edilme hakkı almış bir siyasi partinin genel başkanı Rusya'ya, Türkiye'yi ispiyonlamaya, Türkiye ile ilgili yanlış algı oluşturmaya gidiyor. Ana muhalefet partisinin bir milletvekili de Rusya televizyonuna çıkıp yalan ve iftirayla, 'Türkiye'nin DAEŞ'e sarin gazı gönderdiğini' ifade ederek aşağılık bir pozisyona düşüyor. Bundan birkaç yıl önce sosyal ağlarda paylaştığı 'Türkiye ile şu ülke arasında sorun çıktığı taktirde ben o ülkenin yanında saf tutarım' diyebilecek kadar milli olmayan birisinin TBMM'de temsil edilmesi gerçekten yüreğimizi yaralıyor. Sayın Kılıçdaroğlu, umarım ve diliyorum ki gereğini yapar." 

Elitaş, Türkiye'nin önemli sorunlarından birinin de terör olduğunu vurgulayarak, "Terör sorunuyla ilgili sonuna kadar gidileceğini,  Çözüm Süreci'nin terörle mücadele haline geldiğini, PKK terör örgütünün Kürt soylu kardeşlerimize yaptığı zulüm durana kadar devam edeceğini ifade etmek istiyorum. Kendilerine Kürtlerin temsilcisi diye söyleyen, TBMM'de Kürtlerin sözcüsü diye ifade edenler şunu iyi bilsinler ki Güneydoğuda yaşayan kardeşlerimiz onların zulmündün kurtulmak, devletin şefkatli elini, hükümetin birleştirici tavrını bulabilmek için bizi bekliyorlar ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti güvenlik güçleriyle, askeriyle, polisiyle terör örgütünün kökünü kazımak için elinden gelen gayreti gösteriyor" ifadelerini kullandı. 

- MÜSİAD Başkanı Olpak

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise 25 yıldır hakkın, adaletin ve doğrunun yanında olma konusunda taraf olduklarını belirterek, taraf olmaya da devam edeceklerini anlattı.

Doğru bildiklerini her zaman olduğu gibi tek başlarına da olsa net şekilde söylemeye devam edeceklerini vurgulayan Olpak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"27 Nisan e-muhtırası yayınlandığı gün biz genel merkezde başkanlar kurulu toplantısı yapıyorduk. Aynı gün o e-muhtıraya ilk cevap veren sivil toplum kuruluşu MÜSİAD'dır. 17 Aralık ile başlayıp 25 Aralık ile devam eden ve ekonomiyi de yok etmeyi planlayan bu darbe girişimine de derhal ve en net biçimde karşı çıkan tek sivil toplum kuruluşunun, zamanlama açısından, MÜSİAD olduğunu da burada kibirden uzak ama grurla söylemekten geçemeyeceğim. Çünkü biz testi kırıldıktan sonra yol gösterenlerden ya da savaştan sonra ortaya çıkan kahramanlardan hiç olmadık. MÜSİAD olarak geçmişte siyasetin ya da yargının iş alemi üzerinde kurmak istediği ya da kurduğu tahakküme nasıl karşıysak, bugün ve gelecekte de iş aleminin ya da başka kurumların siyaset veya yargı üzerinde oluşturmaya çalışabileceği tahakküme de karşı olmaya devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından Nail Olpak, Bakan Elitaş'a, adına MÜSİAD Hatıra Ormanı'na dikilen fidanın sertifikasını verdi. 

Programa, Vali Orhan Düzgün, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de katıldı.

  


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.