Ekonomi Bakanı Elitaş:

- "Şu anda Erciyes Kayak Merkezini dünyaya tanıtmanın tam zamanı"

Ekonomi Bakanı Elitaş:

banner390

KAYSERİ (AA) - Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Şu anda Erciyes Kayak Merkezini dünyaya tanıtmanın tam zamanı" dedi.

Elitaş, Erciyes Kayak Merkezi’ndeki Magna Apex Otel’in açılışında, Erciyes’teki bu tesisleri gördükçe mutlu olduğunu söyledi.

Erciyes'in yaklaşık 10 yıl önce sadece bir teleferiğin kısa bir mesafede kayakçıları taşıdığı bir dönemden 21 kilometreye ulaşan tesis büyüklüğü ve 160 kilometrelik pist uzunluğuna sahip bir merkez haline geldiğini vurgulayan Elitaş, merkezin artık dünyaya tanıtılmasının zamanının geldiğini kaydetti.

Elitaş, zamansız tanıtımın beraberinde büyük zararlar da getireceğine dikkati çekerek, "Tesislerimiz tam olarak hayata geçmediği anda güzellikleri anlatıp ilgilileri çağırdığınızda burada onları görmediğinde bir daha gelme imkanı olmaz. Ama şu anda Erciyes Kayak Merkezini dünyaya tanıtmanın tam zamanı" diye konuştu.

Kayseri kent merkezindeki otellerin 6 bin, kayak merkezindekilerin bin yatak kapasitesine sahip olduğuna dikkati çeken Elitaş, şöyle devam etti:

"Erciyes'in yatak sayısı kapasitesine uygun değil. Kayseri'nin en büyük avantajlarından birisi Erciyes ile arasındaki mesafenin kısa, ulaşımın hızlı olmasıdır. Ama kayak severler bulundukları, konakladıkları yerde kayak yapmayı tercih ederler. Geriye kalan 20 yatırımcımızın hızlı bir şekilde projelerini hayata geçirmeleri gerekir. 2011 yılında arsaları verilmiş. Bu yıl son yılları, yapıyorlarsa yapsınlar, yapmıyorlarsa sırada bekleyenler hızlı bir şekilde yaparlar. Onlara da teşvikler konusunda ne gerekiyorsa, şartların elverdiği ölçüde yerine getirmeye çalışalım. Türkiye coğrafyasında bulunan doğal güzelliklerimiz, Cenabı Hakk'ın bize bahşettiği zenginlikler tüm Türkiye'nin ortak malıdır. Buradan elde edilecek gelirleri hep birlikte paylaşma imkanını sağlamış olacağız.”

Erciyes Dağı’na 750 bin ağaç dikildiğini belirten Elitaş, "Uzun yıllar Erciyes’te ağaç yetişmez, kurur düşüncesiyle kimse buna teşebbüs etmezdi. Toprak altyapısı ve derecelendirmesi yapıldıktan sonra buraya uygun türde 750 bin ağaç dikilmiş. Bundan sonra Erciyes hem beyaz hem de yeşil olarak vatandaşımızın huzuruna çıkacak" ifadelerini kullandı.

Elitaş, şubat ayında Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye Üçlü Bakanlar Zirvesi'ni Kayseri'de yapacaklarını anımsatarak, bundan sonra da ülkeler, bakanlıklar arası iş konseyi toplantılarını Kayseri’de gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı.

Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar ise Erciyes Kış Turizm ve Kayak Merkezi Projesinin Türkiye’nin örnek projelerinden birisi olduğunu söyledi.

Yaklaşık 10 yıl önce başlayan projenin dünyada en hızlı gelişim sağlanmış önemli bir proje olduğunu vurgulan Yarar, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir kayak dünya kupasını Kayseri’ye almayı başardık. Şubat ayının 27’sinde FIS Dünya Kupası Yarışması Kayseri’de yapılacak. Bu, Erciyes Dağımız Avrupa’da naklen yayınlanacak demek. Dünyanın en iyi sporcuları buraya gelecek demek ve bütün dünyaya sosyal medya aracılığıyla Kayseri’yi anlatacaklar demek. Biz bizim reklamımız yapmayacağız, dünyanın en iyi sporcuların inşallah bizim reklamımızı yapacak."

Vali Orhan Düzgün ise bir ticaret ve sanayi kenti olan Kayseri’nin turizmden de hak ettiği payı alması için son yıllarda çok güzel çalışmalar yapıldığını belirtti.

Kayseri'nin kış ve kültür turizmi açısından ciddi avantajlara sahip olduğunu dile getiren Düzgün, tanıtım çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise Erciyes Projesi'nin uygulama aşamalarını anlattı. Bu kadar büyük bir yatırımı özel sektörün yapmasının mümkün olmadığını vurgulayan Çelik, Türkiye’de ilk defa bir belediyenin tüm alt ve üst yapı yatırımlarını gerçekleştirdiğini anlattı.

Şu an toplam 103 kilometre uzunluğunda piste sahip olduklarını dile getiren Çelik, tamamlandığında bunun 160 kilometreye çıkacağını kaydetti.

Mustafa Çelik, Erciyes'in Davos gibi uluslararası bir kongre merkezi olması için de proje hazırladıklarını belirterek, bölgenin kamp ve termal kaplıca merkezi olması için de çalışmalar yürüttüklerini anımsattı.

Yatırımcı Hüseyin Yayla da Kayseri'nin yatırım teşvik sisteminde 5. bölgede yer aldığına işaret ederek, Erciyes Kış Sporları ve Kayak Merkezi’nin 2. bölge kapsamına alınmasının yatırımcıları motive edeceğini kaydetti.

Elitaş ve beraberindekiler açılışın ardından oteli gezdi.

Açılışa, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ve bazı ilçe belediye başkanları da katıldı.

Elitaş, aynı firmanın bölgedeki diğer otelini de gezerek, Filipinli aşçının hazırladığı suşinin tadına baktı.


Etiketler; #kayseri

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.