banner417
banner425
14 Ekim 2012 Pazar 20:40
1003 Okunma
Muğlu; Çiftçiler Pazarlama Alanında Örgütlenmeli!
banner416
Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, çiftçilerin pazarlama alanında örgütlenmemiş olmasının, üreticinini ürününü ucuza, tüketicinin ise pahalıya almasına neden olduğunu ifade etti.
Başkan Muğlu, yaptığı açıklamada, çiftçinin ürününü değerine satabilmesi için Avrupa ülkelerinde olduğu gibi güçlü bir pazarlama organizasyonuna ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Çiftçinin, bunun eksikliğini yaşadığını dile getiren Muğlu, şunları kaydetti: 
''Bizde pazar ayağında teşkilatlanma sağlıklı olmadığı için çiftçiden ucuza alınan mal, rafta 3-4 misli ile satılmaktadır.

Çiftçiden çıkan ürün fiyatı ile raftaki fiyat farkı çok yüksek. Mal alımların da gübre, ilaç, tohum gibi kalemlerde, Tarım Kredi Kooperatifleri desteklenirken, ürün satışların da bu sekilde etkili kuruluşlar oluşturulup desteklenmelidir. Bu tür kuruluşlar piyasada ki fiyat belirlemesi acisindan çok etkili olacaktir. Pazarlama açısından çiftçilerimiz mahsulünü daha uygun şekilde satması ve daha fazla kazanç sağlaması için önem arz etmektedir.
Türkiye tarımsal ürünlerde büyük ölçüde kendi kendine yeterli bir ülke olmakla birlikte, tarımsal ithalatı artma eğilimindedir. Bunun yanısıra, ülkede tarımsal üretim potansiyeli henüz tam olarak kullanılmamakta ve pazarlama sistemi gelişmeyi yavaşlatıcı unsurlar içermektedir. Oysa, üretim, işleme ve pazarlama aşamalarında yapılacak iyileştirmelerle, sektörün daha güçlü bir yapıya kavuşturulması olanaklıdır,''dedi.
Son Güncelleme: 15.10.2012 13:00
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426