banner417
26 Kasım 2014 Çarşamba 15:59
70 Okunma
Örme Sektörü Osmanlı Coğrafyasında Mevcudiyetini Sürdürüyor
banner416
Örme Sanayicileri Derneği (ÖRSAD) Kurucu Başkanı Erdinç Erdoğan, örge sektörünün Osmanlı coğrafyasına ihracarat yaparak mevcudiyetini sürdürdüğünü söyledi.

ÖRSAD Kurucu Başkanı Erdinç Erdoğan, 60’lı yılların başında örgü kumaş talebinin silahlı kuvvetlerden geldiğini, askerlere iç çamaşırı üretmek için yeni makinelerin ülkemize girdiğini, 80’li yıllardan sonra verilen teşviklerle ise büyük bir sektör hale geldi. Sektörün hızlı geliştiğini, ancak makine tip ve seçimi özensiz olduğu için verimli çalışmadığını, düz makine tabir edilen makinelerin çoğunun atıl hale düştüğünü anlattı. Erdoğan, ülkemize ilk gelen makine markasının Süpreme olduğu için yuvarlak örgüde örülen kumaşlara "süprem" denildiğini belirtti.

Sektörün önceki yıllarda en büyük meselesinin iplikten doğan hatalar olduğunu, ancak son yıllarda iplik kalitesinin iyi olmasıyla hataların çok azaldığını kaydeden Erdoğan, "Öncelikli pazarımız kültürel bağlarımızın olduğu Osmanlı coğrafyası. Rusya, İran ve Orta Asya Türk cumhuriyetleri ile birlikte dünyaya açılmamız lazım. Ben yanıma aldığım işçileri önce iplik fabrikası ve boyahaneye göndererek ördükleri kumaşlara yapılan işlemler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlardım. Üniversite öğrencilerinin de benzer şekilde tecrübe kazanmaları lazım" diye konuştu.

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64