banner417
banner425
01 Aralık 2014 Pazartesi 12:22
63 Okunma
(özel Haber) Eskişehir Şeker Fabrikası’ndan Kapasite Arttırımı
banner416
Eskişehir Şeker Fabrikası’nın, pancar üretiminin artmasına binaen kapasite artırımına giderek günlük yaklaşık 8 bin ton günlük pancar işleme kapasitesine ulaştığı belirtildi.

Eskişehir Şeker Fabrikası İşletme Müdürü Fabrika Müdür Yardımcısı İrfan Kantürk, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikanın kuruluşundan bugüne geçen süreci anlattı. Kantürk, Atatürk’ün direktifi ile yapılan ve bizzat Atatürk tarafından açılışı yapılan fabrikanın bugün Türkiye’nin 5 büyük şeker fabrikasından biri olduğunu ve kapasite artırımı ile günde 8 bin ton pancar işlendiğini söyledi. İrfan Kantürk, kuruluş yıllarında düşük bir kapasite ile işleyen fabrikanın, günümüz şartlarında 7 bin 200 ton pancar işleme kapasitesine ulaşmasına rağmen bugün daha fazla işlenen şeker ile farklı ürünler elde edilebildiğini kaydetti. Kantürk, “Şuanda fabrikamız bu kapasite üzerinde yaklaşık 8 bin ton günlük pancar işleme kapasitesine ulaşmıştır. Bu pancar işleyerek yaklaşık bin ton civarında şeker üretiyoruz. Şeker fabrikalarının ürettiği şeker, pancarın şeker içeriğine bağlıdır. Pancarda yaklaşık yüzde 16 baz alınmıştır. 100 kilo pancar yaklaşık yüzde 16 şeker içerir” diye konuştu.

100 KİLO PANCARDAN 14 KİLO KRİSTAL ŞEKER

Kantürk,100 kilo pancardan yaklaşık 14 kilo kristal şeker elde edildiğini ifade ederek, “Üretim olarak yaklaşık 14 kilo civarında şeker elde ederiz. Yan ürün olarak küspe ve yaklaşık yüzde 4 miktarında da melas elde edilir. Küspe, çiftçilerimize hayvan yemi olarak değerlendirilmek üzere istihak olarak verilir. Melas ise yan endüstrilere ham madde olarak verilir. Bu alkol ve yem üretiminde değerlendirilir” dedi.

GÜNDE 10 BİN TON PANCAR GELİYOR

Kantürk, en büyük özelliği Atatürk tarafından açılması olan fabrikaya, bugün çiftçiler tarafından günde 10 bin ton pancar getirildiğini ve üretilen şekerin çeşitli illere gönderildiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426