banner417
banner425
15 Aralık 2014 Pazartesi 13:47
70 Okunma
Sarıgöl’de Üzüm Bağları Soğuk Hava Deposunu Aratmıyor
banner416
Sarıgöl’ün ünlü Sultaniye üzüm bağlarında hasat çalışmaları aralıksız devam ederken, üzüm bağları soğuk hava deposunu aratmıyor.

Sarıgöllü üzüm üreticileri, temmuz ayında bağların üzerlerini beyaz naylon kanaviçelerle koruma amaçlı örtmelerinden olumlu sonuç almaya başladı. Aralık ayının 15’i olmasına rağmen üzüm bağlarında dalında üzümler taze olarak,kesilerek kamyonlarla tüketiciye kadar ulaştırılıyor.Üzümlerini Aralık 15’e kadar koruduğunu belirten üzüm üreticisi Musa Topdemir (41), ’’Bu yıl üzüm sezonu başından bu yana fiyatlar yüz güldürmedi. Üzüm, sezon başından bu yana 30-70 krş arasında seyretti. Bağımda 300 ton üzüm var. Üzümleri korudum. Şu an üzümleri yaş olarak kilosunu 1.70 TL’den peşin satmayı başardım. Kesim çalışmaları bu ayın 25’ine kadar devam edecek. Sarıgöl ovasında koruma altında bulunan bağlar soğuk hava deposunu aratmıyor.Tek bir sorun oldu.Kırağı olduğu zaman geceleri sabahlara kadar bağlarımın dört bir yanında arabaların eski lastiklerinden yakarak,dumanla havayı ılıtarak kırağıdan üzümlerimi kurtardım’’ dedi.

ÜZÜM HASADI BU YIL GECİKTİ

Sarıgöl’de Aralık ayının ortalarına girilmesiyle birlikte üzüm hasadının devam ettiğini belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen de, şöyle konuştu: ’’Sarıgöl ovasında 85 bin dekar alanda Sultaniye üzüm bağı bulunmakta. 2014 yılında ilçemizde 350 bin ton yaş üzüm rekoltesi oldu.Rekoltenin yüksek olması nedeniyle yaş üzüm ve kuru üzüm fiyatları yükselmedi. Sezon başında üzümlerimizin yaş fiyatının kilosu 1.10TL’den başladı. Sonra fiyatlar 30-80 krş arasında seyretti. Şaraplık üzüm fiyatları da kilosu 20-30 krş arasında alınıp satıldı. Şaraplık üzüm 33 Krş’a yükseldi. Yaş üzümlerimiz aralık ortalarında olunmasına rağmen hasadı devam etmektedir.Yaş üzümler şu an 1.10 TL-1.70 TL arasında satılmakta." Kesim yapılacak bağ sayısının artık parmakla gösterilecek kadar azaldığını anlatan Ülgen, sözlerini şöyle tamamladı: "Bağlarımızda ilk kez bu zamana kadar üzüm koruma altında tutuldu. Bunun sebebi fiyatların yükselmesini bekleyen üreticilerimiz büyük risk altına girerek bekletti. Sarıgöl üzüm bağları koruma altında adeta soğuk hava deposu gibi. Üzümler dalında taze olarak kesilmektedir.’’

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426