banner417
banner425
09 Mart 2016 Çarşamba 16:13
25 Okunma
Selçuk Üniversitesinde
banner416

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sarıtaş, endüstriyel atık ve ekonomik kayıplara karşı diğer filtrelerden daha iyi temizleme işlevi gören, çevre dostu yeni bir "elektromanyetik filtre" geliştirdi.

Teknopol Selçuk Ar-Ge-Akredite Uygulama Merkezi projeleri kapsamında, "elektromanyetik filtre" geliştirmeye karar verdiğini belirten Sarıtaş, yapılan çalışmanın son derece verimli olduğunu söyledi.

İstanbul'da bir çelik fabrikasının ürettiği çatal, kaşık, tencere, tava gibi malzemelerin, İtalya'ya ihracını öğrendiğini dile getiren Sarıtaş, aşınmalardan oluşan lekelerden dolayı bir gemi dolusu parça, araç ve gereçlerin geri gönderildiğini gördüğünü ifade etti.

Bunun üzerine bir çalışma yapmaya karar verdiğini anlatan Sarıtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"SÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) desteğiyle 2008 yılında prototip bir filtre elde ettik. Filtre bu haliyle kalmadı. TÜBİTAK ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleriyle, yapay zeka yöntemleriyle kontrolünü de gerçekleştirdik. Yüksek enerji tasarrufu ve manyetik alan oluşturmayla verimli hale getirdiğimiz bu elektromanyetik filtre, endüstriyel alanda diğer filtrelerin gerçekleştiremediği temizleme işlemlerini yapabiliyor hale geldi. Artık çelik tencere, tava, kaşık, çatal ve benzeri gereçler, sanayiye yönelik parçalar da üretmiş olsalar, bunların üzerinde oluşabilecek yüzey temizliğini bile bu filtre ile temizlemek mümkün olacak."

- "Ürün çevre dostu"

Sarıtaş, uluslararası patentini de aldıkları ürünün, endüstriyel alanda diğer filtrelerin gerçekleştiremediği temizleme işlemlerini yapabildiğini söyledi.

Ürünün çevre açısından önemli bir çalışma olduğuna da işaret eden Sarıtaş, "Çünkü endüstriyel alanda teknolojik takım tezgahları (CNC) başta olmak üzere pek çok alanda atıklar büyük problem oluşturmaktaydı. Özellikle bu atıkların çevreye ve çalışanlara verdiği zararların yanı sıra işletme açısından da ekonomik kazanç sağlaması yönünde bulgular elde ettik. Birçok endüstriyel alanda kullanılmak üzere tasarlanan patentli ürün, teknolojik takım tezgahlarında (CNC) soğutma sıvılarını temizleyerek, üretilen ürünlerin yüzey pürüzlüğünü ortadan kaldıracak ve diğer endüstriyel sıvıları temizleyebilecek" diye konuştu.

Filtrenin ön tarafındaki ekran kısmında hangi filtrelerin, kaç amperle, hangi gerilimlerle çalıştığının rahatça görülebildiğini aktaran Sarıtaş, ürünün denemelerini yaptıklarını ve yüzde 99 oranında başarı sağladıklarını açıkladı.


Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426