banner417
banner425
06 Kasım 2014 Perşembe 17:23
43 Okunma
Şişecam’dan, Romanya’da Büyük Yatırım
banner416
Şişecam Topluluğu Romanya’daki otomotiv camları tesisini 85 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdi.

Şişecam Topluluğu, sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda Romanya’da hayata geçirdiği otomotiv camları yatırımının açılışını Başbakan Victor Ponta’nın katıldığı bir törenle gerçekleştirdi. Şişecam bünyesindeki GlassCorp’un Buzau kentindeki üretim tesislerinde düzenlenen törende konuşan Romanya Başbakanı Ponta, 85 milyon dolarlık yatırıma imza atan Şişecam Topluluğu’nun büyüklüğünden etkilendiğini belirterek, Romanya’nın gelişmesindeki en önemli faktörlerden birinin otomotiv ana ve yan sanayisi olduğunu söyledi.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman ise törende yaptığı konuşmada, Topluluğun düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncu olduğuna dikkat çekerek, “Topluluğumuz, Rusya’dan Almanya’ya, Mısır’dan Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyadaki 13 ülkede üretim gerçekleştiriyor. 20 bini aşkın çalışanımız, 150 ülkeye ulaşan satışlarımız ve 3,1 milyar doları aşan satış gelirimizle uluslararası ölçekte bir Topluluğuz. 2020 vizyonumuz doğrultusunda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma yolunda ilerliyoruz” dedi.

Düzcam sektöründe Avrupa’da 3’üncü, dünyada ise 6’ncı büyük üretici olduklarını belirten Prof. Dr. Ahmet Kırman, şöyle konuştu: “Ana faaliyet alanlarımızdan düzcamda; başta mimari camlar ve otomotiv camları olmak üzere dünya standartlarında katma değeri yüksek ürünler üretiyoruz. Organik ve inorganik büyüme planlarımız doğrultusunda özellikle son yıllarda hayata geçirdiğimiz yatırımlarla düzcamda satış gelirlerimiz 1 milyarı dolara ulaştı. Bugün de Şişecam için stratejik bir iş alanı olan otomotiv camlarında çok önemli bir yatırımı hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.”

Otomotiv sektöründe Audi, BMW, Dacia, Daimler, Ford, GM, Hyundai, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Toyota, Volkswagen gibi dünya devlerinin önemli tedarikçileri arasında yer alan Şişecam’ın 2012 yılında Romanya’ya yöneldiğini ifade eden Kırman, şöyle devam etti: “Hem teknolojik gelişme ve kapasite artışı ihtiyacımız, hem de global ayak izimizi genişletmek amacıyla yaptığımız çalışmalar sonucunda 2012’de GlassCorp’u bünyemize kattık. Romanya, Avrupa’nın olgun ve gelişmekte olan pazarlarına yakınlığı, teknolojik altyapısının gücü, kaliteli insan kaynağı ve özellikle de yatırım teşviki imkanları ile öne çıktı.”

Romanya’nın en büyük otomotiv camları üretim tesisi GlassCorp’un 85 milyon dolarlık yatırımla son teknolojiyle donatıldığını belirten Kırman, “Bu modern tesis 800 bin araç set/yıl üretim kapasitesiyle Romanya’nın en büyük otomotiv camları üretim tesisi konumundadır. Romanya’nın otomotiv yan sanayi ile cam sanayinin gelişimi için atılmış en büyük adımlardan biri olan bu yatırımla Romanya ve Türkiye arasında köklü bir geçmişe dayanan dostluk ve işbirliği daha da güçlenecektir” dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426