Sivas'taki işçilerin maaş eylemi

- AK Parti Sivas Milletvekili Soluk: "Yarından itibaren iş akitleri sona eren Demir-Çelik işçileri gelip yeniden eski maaşları neyse o maaşları üzerinden kayıtlarını yaptıracak, pazartesiden itibaren de üretime başlayacaklar"

Sivas'taki işçilerin maaş eylemi

banner390

SİVAS (AA) - AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, "Yarından itibaren iş akitleri sona eren Demir-Çelik işçileri gelip yeniden eski maaşları neyse o maaşları üzerinden kayıtlarını yaptıracak, pazartesiden itibaren de üretime başlayacaklar" dedi.

Soluk, işveren vekili Cihan Aydın ve Çelik-İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Mustafa Erturhan, bir süredir maaşlarını alamayan ve işten çıkartılan Sivas Demir Çelik Fabrikası (SİDEMİR) çalışanlarının durumlarını görüşmek üzere, fabrikanın konuk evinde bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin sonunda Soluk, işçilere varılan anlaşmayı açıkladı. Bu sırada işçiler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Soluk, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sendika başkanı ve iş veren temsilcisiyle görüştüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Arkadaşlarımızla burada ortak akılla bir karara varmak istedik. Yarından itibaren iş akitleri sona eren Demir-Çelik işçileri gelip yeniden eski maaşları neyse o maaşları üzerinden kayıtlarını yaptıracak, pazartesiden itibaren de üretime başlayacaklar. Ailelerine, çocuklarına ben gönül rahatlığıyla 'hayırlı olsun' diyorum. İşçilerimiz hafta başı başlayacaklar, yarından itibaren de kayıtlarını yenileyecekler. Şunu da ifade edelim, işçilerimizin 1 Aralık itibarıyla iş akitleri feshedilmiş, yani 23 gündür işte yoklar ama iş veren sağolsun, işçilerimiz herhangi bir çıkış olmamış gibi izinden dönüyorlarmış gibi gelecekler. 23 gün de geçmiş maaşlarının içine dahil edilecek."

Aydın ise "5 ay içerisinde işçimizin içeride maaşı kalmayacak ölçüde bir anlaşama zemindeyiz" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.