banner417
banner425
21 Ekim 2014 Salı 14:29
22 Okunma
Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden Kadın Cinayetlerine Tepki
banner416
Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi, 18 Ekim Cumartesi günü kocası tarafından bir iş hanında temizlik işçisi olarak çalışan Huriye K’.nin öldürülmesini anımsatarak Huriye ile birlikte son 7 ayda Eskişehir’de kocası tarafından öldürülen dördüncü kadın olduğunu vurguladı.

Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fisun Uzunoğlu, yaptığı açıklamada, kadınların her gün kendi hayatları hakkında karar vermek isterken erkekler tarafından öldürüldüğünü belirterek bu cinayetlerin sürekliliği, cinayetleri durdurmayan, gereken önlemleri almayan devletin eril yapısını gözler önüne serdiğini söyledi.

Erkek şiddetinin cezasız kaldığını, aileye mecbur bırakılan politikalar oluşturulurken kadıların her gün öldürüldüğünü belirten Uzunoğlu, “Türkiye’de kadın cinayetlerinin sayısı 7 yılda yüzde bin 400 arttı. Erkekler 2013’te 214 kadını öldürdü. Biz, Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının istihdamı, sağlığı, sosyal hayatta yer edinebilmesi ve erkeklerce öldürülmemesi için bir aradayız. Pek çok çalışmamızın yanında Eskişehir‘de yaşanan şiddet ve cinayet vak’alarının da takipçisi olacağız” dedi.

Uzunoğlu, kadın cinayetlerini durdurmak için Eskişehir’in bütün kadınlarını dayanışmaya ve kadın cinayetlerini birlikte durdurmaya çağırdı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426