1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

TUNCELİ/MALATYA/TOKAT/AKSARAY/ERZİNCAN (AA) - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Tunceli, Malatya, Tokat, Aksaray ve Erzincan'da etkinliklerle kutlandı.Tunceli Belediyesi, bazı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar tarafından...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

banner390

TUNCELİ/MALATYA/TOKAT/AKSARAY/ERZİNCAN (AA) - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Tunceli, Malatya, Tokat, Aksaray ve Erzincan'da etkinliklerle kutlandı.

Tunceli Belediyesi, bazı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar tarafından organize edilen kutlamalar için Moğultay Mahallesi Okullar Caddesi'nde toplanan gruplar, çeşitli pankartlar açarak Cumhuriyet Caddesi'nden Kışla Meydanı'na davul zurna eşliğinde yürüdü.

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Türkçe ve Kürtçe olarak işçiler ve emekçilerin dayanışma gününü kutladı.

Çözüm Süreci'ne değinen Bul, son birkaç yıldır ülkenin hiçbir yerine cenazelerin gitmemesinin onur verici olduğunu söyledi.

Bul, şöyle konuştu:

"30-40 bin canımızın toprağa, milyar dolarların İngiliz sermaye güçlerinin hazinesine gittiği bu dönemde diyoruz ki bu silah tüccarlarına giden bu rantı keserseniz, işsizlere de emekçilere de dar gelirlilere de asgari ücretliye de yetecektir. Onun için barış elzemdir."

Kutlamalar, yerel müzik gruplarının dinletileri ve halaylarla son buldu.

- Aksaray

HDP İl Başkanlığınca düzenlenen kutlamalarda bir kişi darbedilerek yaralandı.

Hükümet Meydanı'nda düzenlenen kutlamaların sona ermesinin ardından iki grup arasında gerginlik çıktı. Çevik kuvvet ekipleri, saldırgan tutum sergileyen grupların bir araya gelmemesi için yoğun mücadele verdi.

HDP'li grup, güvenlik önlemleri altında il binasına götürüldü. Tarafların tören alanından uzaklaştırıldığı olayda, bir kişi darbedilerek yaralandı. 

- Malatya

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Malatya Şubeler Platformu tarafından düzenlenen program kapsamında Emeksiz Alt Kavşağı'nda toplanan kalabalık, kutlamanın yapılacağı 100. Yıl Kavşağı'ndaki meydana yürüdü. 

Polis ekiplerinin güzergah boyunca yoğun güvenlik önlemi aldığı kutlamada, bazı gruplar, polis arama noktasına tepki göstererek, aranmadan alana girmek istedi.

Bu gruba polis müdahale etti. Kısa süreli arbedenin ardından gruptakiler aranarak alana alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da partisinin kortejine katılarak, kutlama alanına kadar yürüdü. 

Kutlamalar, konserin ardından sona erdi.

- Tokat

Bazı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar tarafından organize edilen kutlamalar için Gaziosmanpaşa Stadı önünde toplanan gruplar, Cumhuriyet Meydanı'na kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Yürüyüşün ardından gruplar, polis kontrolünden geçirilerek kutlamanın yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'na alındı.

Gruptakiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

- Erzincan 

Erzincan'da eski terminal önünde toplanan bazı siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının üyesi gruplar, sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki miting alanına kadar yürüdü. 

Tertip komitesi üyelerinin açıklamalarının ardından şarkı ve türküler söylendi, halay çekildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.